Westworld Oyunu, Fallout Shelter’dan Çalındı İddiası!

Oyun dünyasını sarsan iddia! Westworld oyunu çalıntı mı?

Bildiğiniz üzere Bethesda’nın yayınladığı Fallout Shelter mobil oyunu, 2015’den beri aramızda. Tam olarak 15 Haziran 2015’de çıkış yapmış. Mobil oyuncuların gözünden kaçmayacak, ona benzer bir oyun olan Westworld ise Warner Bros. tarafından 1 Şubat 2018 tarihinde Google Play ve App Store’da yayımlandı. Ancak ortada büyük bir iddia var. Bethesda, Fallout Shelter’ı taklit ettiği hatta kopyaladığı gerekçesiyle Warner Bros.’a dava açtı. Davada, “aynı veya büyük oranda benzer oyun tasarımı, sanat stili, animasyonlar, özellikler ve diğer oynanış elementleri” olduğu öne sürülmekte. Ancak daha da önemlisi, Bethesda’nın dediğine göre; Fallout Shelter’ın piyasaya çıkmadan önceki ilk versiyonlarında bulunan bir bug, Westworld’de de var. Buna göre; sanki kamera, sahneyi yakaladığında, yanlışlıkla sağ alt ön plana işaret ediyor ve sonra yavaşça tekrar merkez görsele odaklanıyor.

Mobil oyun dünyasında “klon oyunlar” diye ayrı bir kategori vardır. Bunu mobil mağazalarda görmeyiz ama oyun geliştiriciler arasında sıkça kullanılır. Buna göre, mobil oyun yaparken başka oyunların mekaniklerini almak, benzer animasyonları kullanmak ve hatta sanat tarzını “benzetmek” normal karşılanabilir. Ancak, aynı bug’ları içeren, yani aynı kaynak koduyla yazılmış oyunlar söz konusu olursa, iş çok daha ciddi boyutlara ulaşabilir. Üstelik bu oyunlar, iki büyük yayıncı arasındaysa.

Peki böyle bir şey nasıl mümkün olabilir? Yine Bethesda’nın başka bir iddiasına göre ise; Fallout Shelter’ı geliştiren Behaviour Interactive firması, Warner Bros. tarafından özellikle bu oyunun yapılması için kiralandı. Bu sayede; oyunun geliştirilme süreci kısalacak, maliyet düşecek ve oyunun piyasaya sürülme süresi azalmış olacaktı.

Bethesda’nın açmış olduğu dava henüz sonuçlanmadı. Westworld ve Fallout Shelter arasındaki benzerlikler inceleniyor. Bethesda, Westworld’ün Google Play ve App Store’dan kaldırılmasını istiyor. Nasıl sonuçlanacağını merakla bekliyoruz. Bu arada Westworld’ün indirilme oranları ise iyi gidiyor. Bugüne kadar Iphone kategori sayfalarında tam 262 kez ön plana çıkarılmış (featured olmuş).

Asphalt 9: Legends Oyunu, İtalya’daki Lamborghini Merkezi’ne götürüyor!

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!