TOSFED Dijital Şampiyonası Başlıyor!

Son Güncelleme Tarihi:

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) motor sporları severlerin evlerine çok özel bir organizasyon getiriyor. Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) dijital çalışma grubu kurucu üye ülkelerinden biri olan Türkiye, TOSFED Dijital Motorsporları Komisyonu çalışmaları ile motor sporları severleri evde kaldıkları dönemde heyecanlandıracak TOSFED Dijital Şampiyonası projesini hayata geçiriyor.

Red Bull’un ana sponsorluğunda motorsport.com medya sponsorluğunda gerçekleştirilecek TOSFED Dijital Şampiyonası, PlayStation4 platformu ve GranTurismo GT Sport oyununun kullanılacağı TOSFED Dijital Pist Şampiyonası ile başlayacak. Projede ikinci etap ise TOSFED Dijital Ralli Şampiyonası olacak. Twitch.tv kanalından da canlı olarak yayınlanacak yarışlar, Mayıs ayında başlayacak.

Sezon sonunda pist branşının şampiyonu olan pilot, 23-25 Ekim tarihlerinde Fransa’da düzenlenecek olan ‘FIA Motorsport Games’ organizasyonunu dijital kategorisinde ülkemizi temsil etme hakkı kazanırken, ralli branşında şampiyon olacak pilot da para ödülü kazanacak. TOSFED Sportif Kurulu himayesinde, profesyonel bir ekip tarafından yönetilecek olan şampiyonaya TOSFED dijital motorsporları lisansı alan herkes katılabilecek.

TOSFED Başkanı Eren Üçlertoprağı, projenin kendilerini çok heyecanlandırdığını belirterek “Son yıllarda yeni neslin çok rağbet gösterdiği alanlardan biri olan dijital motor sporlarında kendini yetiştirip gerçek pistlere adım atan birçok global sporcumuz bulunuyor. TOSFED olarak 1 yıldır çalışmalarına devam ettiğimiz ve içinde bulunduğumuz zor süreçte ‘evde kal’ çağrılarımızı destekleyen bu önemli organizasyona her yaş grubundan büyük bir katılım bekliyoruz. İşbirliği yapmaktan her zaman mutluluk duyduğumuz gerek sporcu seviyesinde gerekse organizasyon seviyesinde motor sporlarına çok büyük destek veren ana sponsorumuz Red Bull ile birlikte başarılı bir organizasyonu hayata geçireceğimizi düşünüyoruz.” açıklamasını yaptı.

Yarışlara katılım ve lisans detayları TOSFED resmi web sitesi ve sosyal medya hesaplarından paylaşılacak.

Türkiye Dijital Pist Şampiyonası ve Türkiye Dijital Ralli Şampiyonası olmak üzere iki farklı branşta gerçekleşecek olan turnuvalar, TOSFED dijital lisansına sahip 6 yaşından büyük, 80 yaşından küçük herkese açık olacak. Yarışlar, PlayStation 4 platformu ve FIA’nın da sertifikalı yarış oyunu olan Gran Turismo Sport’un kullanılacağı TOSFED Dijital Pist Şampiyonası ile başlayacak.

Şampiyona kayıtları 8 Mayıs 2020 günü saat 18:00‘e kadar devam edecek. 11-17 Mayıs tarihlerinde yapılacak olan eleme yarışlarında ilk 14 sırayı paylaşan sürücüler arasından, 10 yarış sonunda en yüksek puanı elde eden 2020 TOSFED Dijital Pist Şampiyonu unvanını kazanacak. Ayrıca kazanan sürücü 10.000 TL, ikinci 6.000 TL ve üçüncü de 4.000 TL para ödülünün sahibi olacak.

PS+, PC ve Xbox platformları üzerinden oynanabilen WRC8 oyununun kullanılacağı TOSFED Dijital Ralli Şampiyonası ise Haziran ayı içerisinde başlayacak ve her iki şampiyona yarışlarının sonunda, kazanan sürücülere ödüllerin yanı sıra ilgili branşın ‘Türkiye Dijital Şampiyonu’ unvanı verilecek.

Lisans başvurusu ve yarışlara kayıt http://dijital.tosfed.org.tr sitesi üzerinden yapılacak. 50 TL karşılığında alınacak ve yıl sonuna kadar geçerli bu lisans, ayrıca diğer kupa yarışları ve kulüplerimizin düzenlediği bağımsız yarışlarda da geçerli olacak.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Mustafa İvgen

Yazar ve bazen de çizer.