Xbox Series X Hakkında Her Şey!

Geçtiğimiz günlerde bir yazımızda 2020 senesinin en çok beklenen konsollarından olan PlayStation 5 ve Xbox Series X karşılaştırması hakkında şu ana kadar bilinen her şeyi yazmıştık. Bu yazımızda da Microsoft’un yine PS 5 ile aynı zamanlarda çıkacak olan konsolu Xbox Series X’ten bahsedeceğiz.

Yeni nesil Xbox 2019’daki The Game Awards’da tüm ihtişamıyla bir fragmanla açıklandı!

Şimdiye kadar bir sonraki Xbox’ın ne zaman piyasaya çıkacağını, resmi adını ve konsolun lansman başlıklarını ve geriye dönük uyumluluk ve çapraz nesil oyun sahipliğinin yeni ‘Akıllı Teslimat’ girişimi altında nasıl çalışacağını biliyoruz. Ayrıca, daha erişilebilir olması gereken biraz yeniden tasarlanmış bir denetleyiciye sahip olacağını ve Seagate’ten 1 TB SSD yükseltmeleri sunacağını da biliyoruz.

Şimdiye kadar gördüğümüz kadarıyla, Xbox Series X, küçük bir oyun PC’sine benzer bir daha engelleyici bir stile sahip olacak gibi görünüyor. Daha da önemlisi, Microsoft’un bize X Serisi’nin tüm özelliklerini verdiği için konsolun içinde ne olduğunu biliyoruz ve yeni Xbox’ın mutlak bir güç merkezi olacağını kesin olarak söyleyebiliriz.

Ancak Xbox Series X, Microsoft’un sunduğu tek yeni nesil donanım olmayacak. Şirket, yeni nesil konsol ailesinin ‘Xbox’ olarak adlandırılacağını ve ‘Series X’in bu ailenin daha ucuz bir disk sürücüsü ücretsiz sürümü içerecek konsollardan sadece biri olduğunu doğruladı.

Peki Microsoft’un tam olarak ne sunması gerekiyor? PS 5 ile nasıl karşılaştırılacak?

Halo Infinite ve Hellblade 2 ve önceki nesil Xbox konsol oyunlarının tümü geriye dönük uyumluluk kapsamında olacak. 2020 Ekim – Aralık ayları arasında çıkacak olan konsolu maliyeti ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Ancak Microsoft, son nesil ile aynı fiyatlandırma hatalarını yapmayacağını söyledi. Microsoft, Xbox Series X’in lansmanında VR olmayacağını doğruladı. 2020 yılında çıkması ve piyasaya sürülmesi gereken birçok oyun ve konsol Covid-19 sebebiyle ertelenirken, Microsoft cephesinden henüz bu şekilde bir açıklama gelmedi.

Xbox One’ın hayranları için fiyatının ne kadar kötü olduğu göz önüne alındığında Microsoft Xbox X Series için yüksek bir fiyat beklenmiyor. Microsoft en azından bu fiyatlandırma hatasından öğrendiğine söz verdi, Phil Spencer bu kez “güç veya fiyat konusunda pozisyonumuz olmayacak.” Bu, konsolun ucuz olacağı anlamına değil; sadece konsolun gücü ve rekabetin fiyat noktaları ile daha iyi hizalanacağı anlamına geliyor. Xbox platformunun yöneticisi Jason Ronald, Windows Central ile konuşurken Microsoft’un “bir konsol için ne gibi makul fiyat noktaları olduğunu ve müşterilerin bu konuda neler beklediğini” bildiğini söyledi.

PS 5 ve Xbox Series X karşılaştırması söz konusu olduğunda, Mortal Kombat’ın yaratıcısı Ed Boon’un Twitter anketine göre oyuncular için konsol seçiminde en önemli faktörün ‘uygun fiyat’ olduğu sonucu çıktı. Boon, yeni nesil konsollar söz konusu olduğunda Twitter kullanıcılarına kendileri için en önemli şeyin ne olduğunu sordu. Anket toplam 50.295 yanıt aldı ve kullanıcıların% 37.5’i ‘uygun fiyat’ en önemli faktör olduğunu söyledi. Geriye dönük uyumluluk %30 ile ikinci olurken, iyi grafikler %19,2 oy alırken, ‘exclusive oyunlar’ %13,2 oy ile en az önemliydi.

Bir Twitter anketinin, tüm oyuncu tabanını tam olarak yansıtmadığını, özellikle de genç oyuncuların platformda olmaları muhtemel olmadığından bahsetmemiz gerekir.Bu nedenle, bu anket bir yönlendirme olarak yararlı olsa da, gerçekliğin çok daha karmaşık olması muhtemel. Her şeye rağmen, fiyatın, oyuncuların PS5 veya Xbox Series X alıp almamaları konusunda en önemli faktör olmasını bekliyoruz.

Artık Xbox Series X’in neye benzediğini ve paketin içinde neler olacağını biliyoruz. Microsoft nihayet Xbox Series X spesifikasyonlarını tam olarak ortaya koydu ve hiç kimse yeni nesil oyun konsolunun ne kadar güçlü olacağından şüphe duymadı. Adeta bir konsol canavarı olarak adlandırılan Xbox Series X’in sistem özelliklerini aşağıda bulabilirsiniz.

Sistem Özellikleri

 • İşlemci: 3.8GHz’de 8x Zen 2 Çekirdek (SMT ile 3.6GHz) 7nm
 • GPU: 12 TFLOP, 1.825GHz’de 52 CU, Özel RDNA 2
 • Bellek: 16 GB GDDR6
 • Depolama: 1 TB özel NVMe SSD
 • Optik sürücü: 4K UHD Blu-ray
 • Portlar: HDMI 2.1 çıkışı, 3x USB 3.2, ağ bağlantı noktası, genişletilmiş depolama yuvası, güç girişi
 • 120 fps desteği
 • Potansiyel 8K çözünürlükler
 • Işın izleme teknolojisi (Ray-tracing)
 • Daha kararlı kare hızları için Değişken Hız Gölgeleme
 • Xbox One aksesuarlarıyla uyumlu
 • Akıllı Teslimat

Peki ne zaman çıkacak?

Xbox Series X’in nasıl görüneceğini, sunulan özelliklerin birkaçını ve bir sonraki Xbox’ın övünme özellikleri hakkında iyi bir anlaşma olduğunu zaten biliyoruz. Bununla birlikte, Microsoft’un hala resmi bir Xbox Series X açıklama etkinliği düzenlemesini bekliyoruz.

Bu etkinlik muhtemelen dijital olacak ve Xbox Series X fiyatı ve Hellblade 2 ve Halo Infinite dışında hangi oyunları oynayacağımız gibi ayrıntılar söz konusu olduğunda boşlukları doldurması bekleniyor.

Bu etkinliğin Microsoft’un katıldığı onaylanan E3 2020 sırasında gerçekleşmesi bekleniyordu; ancak fuar iptal edildi ve bir sonraki Xbox’ta ne zaman daha fazla işiteceğimiz konusunda bizi karanlıkta bıraktı. Ancak E3’ün iptal edilmesi, beklenenden daha kısa bir Xbox Series X reval etkinliği alacağımız anlamına gelebilir.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!