Silent Hill HD Collection düşündüğümüzden de kötüymüş!

Orjinal seride kaçırdığım ayrıntılar olduğunu düşünüp serinin anonim olarak hazırlanmış 500 sayfalık Plot Guide’ını kitap haline getirip okumuş azılı bir Silent Hill hayranı olarak Silent Hill HD açıklandığı zaman, benim gibi Silent Hill 5’i seriye bir hakaret olarak gören (hakkını vermek lazım, iyi olacağı konusunda umutsuz olmama rağmen Vatra’nın Silent Hill: Downpour’u çok daha sağlamdı) “purist”lerin büyük çoğunluğu “çıkmasın, seriye yeterince hakaret ettiniz” diye delirirken ben pek umursamamış, sadece yüzümde büyük bir gülümsemeyle Konami’nin daha ne kadar saçmalayacağını, Silent Hill HD Collection’ı, Silent Hill 3’ü ve The Room’u geçtim; Silent Hill 2 gibi mükemmel bir oyunu ne şekilde mahvetmeyi becereceğini düşünmeye başlamıştım.

Mahvettiler, arkadaşlar. Çıkardıkları Silent Hill HD Collection’la, Silent Hill 2’yi mahvettiler. Berbat performans, kötü kaplamalar (evet, kaplamaların bir kısmı oyunun PS2 ve Xbox versiyonlarından kötüydü), PS1 ve PS2 donanımdaki teknik kısıtlamarın yeni donanımda olmaması sebebiyle yapımcı ekibin artık kasabayı kaplayan ve oyunun atmosferinin%90’nını oluşturan sisin gerekli olmadığını” düşünmesi sonucu sisin kaybolması ve oyunun oyuncunun görmemesi gereken kısımlarının ortaya çıkması… “Mahvettiler” derken, şaka yapmıyorum. Zaten oyunun Xbox 360 sürümünü yamalamakla uğraşmayarak ( yamalamak için gereken vakit ve para yeterince kazanç sağlamıyormuş) onun yerine Amerika’da oturan (çünkü her zamanki gibi  EMEA ( Europe, Middle East and Asia) bölglerindeki oyuncuların başı kel) kullanıcılarına oyunu iade etmeleri karşılığında başka bir oyun vererek bir nevi berbat bir iş çıkardıklarını kabul ettiler.

Benim de varlığını konumuz olan “Silent Hill HD Collection’ı en küçük detayına kadar inceleme” videosuyla öğrendiğim Twin Perfect (evet, adı bana da Lynch’in efsanevi mini dizisi Twin Peaks’i hatırlattı) grubu, Silent Hill HD Collection’ı, oyunları oluşturan bütün parçaları inceleyip her birisinin en küçük detayına kadar inerek oyunun müziklerinin, karakterlerin animasyonlarının, kaplamaların pozisyonlarının ve yerleştirilme şekillerinin ve oyunun daha bir çok yönünün orjinal oyunlara göre ne kadar kötü olduğunu, oyunların düşünüldüğümüzden de berbat olduğunu yaklaşık iki saatlik (ancak henüz sadece bir saatini içeren ilk kısmı yayınlandı) bir video eşliğinde anlatıyor.

Hani HD Collection’ı yapan ekip “oyunun finalize edilmiş kodu yoktu, beta sürümüne benzer bir kodla çalıştık, hiç görülmemiş bug’lar vardı” demişti ya… Oyunun müziklerinin orjinalinden kötü olması da eminim kodlarla ilgilidir. Bu tür bahanelerin arkasına sığınmak yerine net bir şekilde “HD  Collection’a olabildiğince az vakit ve para harcayarak kullanıcıları sömürmek istedik (ne de olsa kullanıcılarını sömürmek istediğini kabul eden ilk oyun firması olmayacaklardı) deseler çok daha samimi bir davranış olurdu bana kalırsa. Acaba yapımcı firmalar ne zaman oyuncuları salak yerine koymayı bırakacaklar?

Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!