Magic Leap’te İşten Çıkarmalar Sürüyor

Günümüzde çoğu teknoloji devi VR ile meşgulken Magic Leap, artırılmış gerçeklik üzerine çalışmalar yapan bir firma. VR’ın insanları ortamdan soyutladığı teziyle yola çıkarak gerçekliği bir üst boyuta taşıyor. Şirket, geçtiğimiz yıllarda Magic Leap One isimli bir AR gözlük sürmüştü piyasaya. Magic Leap Two beklenirken şirketten kötü haberler geldi.

Ne yazık ki Magic Leap Two şimdi her zamankinden daha uzakta. Bugün bir blog yazısında, artırılmış gerçeklik öncüsü büyük işten çıkarmalar açıkladı ve bazı raporlara göre iş gücünün yarısını azaltmaya karar verdi. Orijinal Magic Leap One, 2018’de piyasaya sürüldüğünde ilk yaygın artırılmış gerçeklik kulaklıklarından biri olması gerekiyordu, ancak yüksek bir fiyat noktası ve geliştiricilerin ilgisizliği, lansmandan sonra kulaklığı erişilemez halde bıraktı.

Blog gönderisine göre Magic Leap, çabalarını kurumsal çözümlere (HTC’nin de son zamanlarda yaptığı bir açıklama) odaklayacağını ve odağını tüketici teknolojisinden uzaklaştıracağını söylüyor, en azından şimdilik. Şirket, bir süredir daha iyi özellikler sunacak ikinci bir kulaklık seti oluşturma konusunda açıktı, ancak bazı tahminlere göre, bu çalışmanın ekibin yarısı olmadan nasıl ilerlemesi gerektiği hala tartışılıyor.

Artırılmış Gerçekliğin modası geçti mi?

Her ne kadar sadece bir şirketten bahsediyor olsak da Magic Leap teaserını izleyen herkes şirketin kitlelere Artırılmış Gerçeklik getirmenin iyi bir fikir olabileceğini hissettirdi. Okul spor salonunda yakalanan balinayla ilgili fragmanları AR’nin 5 ila 10 yıl içinde ne kadar gelişebileceğini görebildiğimiz bir ipucu.

Magic Leap blog yazısında “Şirketimizi bu yeni pazar gerçeklerine uyarlamak ve girişimciliğe daha fazla odaklanmak, çabalarımızı, işimizin teknolojimizi ilerleten alanlarına odaklanmak üzere hizalamamız gerektiği anlamına geliyor. Bu dönüşüm aynı zamanda alanlardaki, pazarın gelişmesinin daha yavaş olduğu yerlerde yatırımları azaltmamız gerektiği anlamına geliyor.” açıklamasını yaptı.

Şirket birkaç ay boyunca sektörde bulunmayacağı için iş artık HTC Proton, Microsoft HoloLens 2 ve eğer yapılırsa boşluğu doldurmak için Apple AR gözlükleri gibi diğer AR donanımına düşüyor. İşten çıkarmalar her zaman talihsizdir, özellikle de bir pandemi sırasında meydana gelenler, ancak umarız etkilenenler kitlelere artırılmış gerçeklik getirmek için çalışan diğer şirketlerde iş bulacak ve bu rüyaları gerçeğe dönüştürmeye yardımcı olmaya devam edecektir.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!