Speedrun nedir? | Herkesten Hızlı Olmak

Speedrun nedir?

Öncelikle bilmeyenler için speedrun nedir, ne değildir açıklayalım; speedrun, belli bir oyunda, yine belli koşullar çerçevesinde elde edilen en iyi süre olarak tanımlanabilir. Birçok oyuncu, her gün bir speedrun denemesinde bulunuyor ve mevcut rekoru geçebilmek için canla başla uğraşıyor. Sıralamalar ise her denemeden sonra değişiyor. Daha önce nasıl rekortmen olabileceğiniz hakkında bir yazı da paylaşmıştım. İsterseniz siz de böyle bir girişimde bulunabilirsin.

Bu yazıda ise sizlere,bir kaç ilgi çekici speedrun örneği paylaşmak istedim. Bazılarında izlerken geriliyorsunuz, bazılarında ne olduğunu, nasıl yaptığını anlamaya çalışıyorsunuz ama en sonunda “Helal olsun be!” demekten de kendinizi alamıyorsunuz. İşte ilginizi çekebileceğini düşündüğüm birkaç speedrun denemesi.

Titan Souls

Oyuncu: Scrublord – Sıralama: 1. – Oyunu Bitirme Süresi: 11 dakika 37 saniye 

Titan Souls, bir nevi Dark Souls’un mini bir versiyonu denebilir. Küçük bir kızı kontrol ettiğimiz oyunda, amacımız elimizdeki tek silahımız olan okumuzu atıp geri çekerek, titanları alt etmek. O kadar uğraştığınız titanların saniyeler içinde ölmesini izlemek, içinizde garip duygular oluşturuyor açıkçası.

Bastion

Oyuncu: leonmachar – Sıralama: 1. – Oyunu Bitirme Süresi: 4 dakika 21 saniye

Bu speedrunda bana garip gelen şey, oyunun bitirilme süresinin, jeneriğinden kısa olması. Belki bu konuda da bir ödül alabilir.

Shovel Knight

Oyuncu: Smaugy – Sıralama: 1. – Oyunu Bitirme Süresi: 42 dakika 28 saniye

Saatlerimi harcadığım bir oyundu Shovel Knight ve açıkçası zorlayıcıydı da. Fakat bu hevesli yayıncının speedrun denemesi, oynamayan biri için basit bir oyunmuş düşüncesi oluşmasına yol açacaktır. Ben izlerken çok zevk aldım ve rekoru kırdığında da onunla beraber sevindim açıkçası.

Mafia 2

Oyuncu: kdstz – Sıralama: 1. – Oyunu Bitirme Süresi: 3 Saat 8 Dakika 54 Saniye

Çoğu oyuncunun bildiği ve oyun süresi de gayet uzun olan bir oyundu Mafia 2. kdstz isimli yayıncı, daha önceki rekoru kırılınca tekrar oyunun başına geçiyor ve birincilik koltuğuna oturmak için bir speedrun denemesi daha yapıyor. Trafikte yaşadığı sorunlar ise birçok kez yayıncının yüreğini hoplatıyor.

Solitaire

Oyuncu: DDos-Dan – Sıralama: 1. – Tek Kart Çekerek Bitirme Süresi: 8 Saniye

Bunu paylaşmamın sebebi ise ne olduğunu anlamak için 4-5 defa izlemem. Şansın da ne kadar etkili olduğunu gösteren speedrun, bir rekor için sadece yetenek gerekmediğini de gözler önüne seriyor.

İlginizi çekebilecek birkaç örneği sizlerle paylaşmaya çalıştım. İsterseniz bu işi resmi olarak yürüten Speedrun sitesine buradan ulaşabilirsiniz. Daha farklı bir sürü rekor ve videoyu inceleyebilirsiniz.

Rekortmen Olmak İçin Harekete Geçin!

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Furkan Necati Ürkmez

Oyun evreninde kendini kaybetmiş ama halinden memnun bir 'Gamer'