Half Life: Alyx, Serinin Geleceğini Belirleyecek!

Son Güncelleme Tarihi:

Oyun severler sonunda Half Life: Alyx oyununa kavuştu. Nihayetinde bir Half Life oyunu görmenin oyuncularda bıraktığı memnuniyet, oldukça büyük görünüyor. Half Life: Alyx, aslında Half Life 2’de gerçekleşen olayların 5 yıl öncesini ele alıyor. Half Life 2 oyunlarından sempati duyduğumuz Alyx Vance’i yönetiyoruz ve oyunun oldukça ilginç bir sonu var. Half Life 3 için ise tam bir mesaj verilmemiş olsa da oyuncular oldukça ümitli.

Valve, oyunun çıkışıyla beraber artık Half Life: Alyx’in durumunu gözlemlemeye başladı. Oyuncuların bu oyuna ne kadar ilgi duyduğu ve nasıl tepki verdiği büyük önem taşıyor. Çünkü VR tarafında Valve firmasının büyük bir inancı var. Bu nedenle de Half Life: Alyx oyununun VR oynanışı şeklinde çıkış yapması önemli bir karar oldu. Eğer oyunun iyi sonuçları ve geri dönüşleri olursa, Valve ekibi VR platformu üzerinden oyunlarını yayınlamaya devam edecek.

Valve’ın level dizaynından sorumlu çalışanı Dario Casali, PC Gamer ekibine bu röportajı verdi. Röportajda Casali, ekibin tam olarak hangi yöne doğru ilerlemek istediğine tam karar vermediğini belirtti. VR formatında veya başka bir formatta seriye devam edilip edilmeyeceğinin şu an bile netleşmediğini söyledi.

Casali, açıklamasının devamında bu oyuna gelecek reaksiyonları beklemeye başladıklarını belirtti. Half Life: Alyx’e gelecek tepkilerin, ileride yapılacak olan projelerde alınacak kararların belirlenmesinde önemli bir rol oynayacağı söylendi. VR platformunun Half Life ile bütünleşebilmesinin oldukça önemli olduğunu söyleyen Casali, bu cevabı ancak oyunculardan alabileceklerini söyledi.

PlayTracker’ın bu paylaşımında, Half Life: Alyx’in 300 binden fazla kişi tarafından satın alındığı belirtilmişti:

Oyunun başlangıç satışlarıyla beraber de Metro Exodus ve Borderlands 3 gibi oyunları alaşağı edebileceği düşünülüyor. Muhtemelen bu oyunla elde edilecek mali başarıdan sonra, Valve cephesinden daha fazla VR oyunu görebiliriz. Özellikle Half Life serisine bir VR prequel oyunu yapmak çok iyi bir strateji gibi gözükmese de Valve’ın VR teknolojisine olan inancının boş olmadığını görmüş olduk. Ancak Valve cephesinde beklentinin nasıl olduğu tam bilinmiyor. İlerleyen günlerde VR tarafında daha fazla oyun görüp görmeyeceğimiz belli olmuş olacak.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Caner Özdemir

Bilgisayar mühendisi, yazar, oyuncu ve oyun geliştirici.