GTA Role-Play’i Tarihe Gömecek Oyun “RAW” Geliyor

Son Güncelleme Tarihi:

GTA Online, çıktığı günden beri oynanan açık dünya bir şaheser. Tam devri yavaştan kapanıyor derken bir mod olarak eklenen ve oyunun ulaşabildiği noktayı daha da yukarıya taşıyan GTA 5 Role-Play Modu oyunu eski güzel günlerine yeniden ulaştırdı.Bu modun popülerliğini GTA 5 sahibi olmayanlar bile Twitch, Youtube sayesinde fark etti. Fakat bugün anlatacağım konu GTA Online’dan ziyade 2 yıldır geliştirme halinde olan RAW isminde bir oyun hakkında olacak. Çünkü RAW, GTA 5 Role-Play Modu’ndan daha geniş ölçekte bir dünya sunuyor.Hadi gelin neymiş ne değilmiş bir bakalım. Öncelikle RAW, bir Open-World MMORP oyunu olarak tanımlanıyor. MMORPG değil dikkat edelim 🙂 Oyunun videosu ve dikkat çeken özellikleri ise aşağıya sıralayacağım şekilde:

*400 km² oynanabilir alan

Evet 400 km². Ama serverlar ilk kurulduğunda bomboş bir şekilde. Sadece dağlar ve bitki örtüsü bulunuyor. Ama oyunun güzel kısmı aslında burada. Oyunun haritasını ve şehirlerini oyuncular şekillendiriyor. Oyuncuların serverda, kendi aralarında seçtikleri valinin önderliğinde şehirlerini kendileri yaratıyor.

*İnşa Etme Sistemi

RAW bir Role-Play oyunu olduğu için oyuncuların büründükleri role göre bir bina yada istasyon inşa etmeleri gerekiyor. Bir benzin istasyonu işletmecisi için bu haliyle bir benzin istasyonu olacaktır. Fakat bunun için oyuncunun paraya sahip olması lazım. Oyuncu parayı bulsa dahi iş burada bitmiyor. Bir de inşa edeceğiniz binanın gerektirdiği malzemeleri sipariş vermeniz gerekiyor.

*Meslek Sistemi

Diyelim ki oyunda bir servera girdiniz. Fakat serverdaki oyuncular şehirleri kurmuş, valilerini seçmiş, her şeyi tıkır tıkır işletiyorlar. Fakat bir şey dikkatinizi çekti. Şehirde kullanılan araçların hepsi tekdüze araçlar. Bunun sebebi Aktif Meslek Sistemi’nde yatıyor. Yani oyuna girdiğiniz serverda hiç kimse bir araba galerisi açmamışsa spor araba o serverda alınamaz. Yani oyunda eğer seçilmeyen bir meslek varsa oyunda o meslekle alakalı üretilen itemlara ulaşılamıyor.

*Yıllarca geliştirmelerle geliştirilecek bir platform

Yapımcı ekip KillerWhale Games, aslında RAW’ı oyundan çok bir platforma dönüştürmeyi planlıyor.Yani bu oyun senelerce güncellemeler getirilerek oynanabilen bir oyun olacak. Umarım RAW vadettiklerini gerçekleştirir. Bir Role-Play tutkunu olmasam da bu oyunu merakla bekliyorum.

Far From Home’dan Spider-Verse’e, Örümcek Adam Filmleri Sıralaması!

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar