Far From Home’dan Spider-Verse’e, Örümcek Adam Filmleri Sıralaması!

Bildiğiniz üzere, Spider-Man: Far From Home 5 Temmuz’da vizyonlarda yerini aldı. Biz de sekiz ana Spider-Man filmini en kötüden en iyiye sıraladık. İnanılmaz Örümcek Adam serisi, Tom Holland’ın oynadığı MCU/Sony ikilisi, Örümcek Adam: Örümcek Evreninde… Hepsi bu listede.

8- İnanılmaz Örümcek Adam 2 (The Amazing Spider-Man 2)

İnanılmaz Örümcek Adam 2 (The Amazing Spider-Man 2)

Sekizinci sırada Andrew Garfield’ın Spider-Man olduğu 2014 yapımı film var: The Amazing Spider-Man 2.

Yeşil Goblin’in dahil edilmesi Gwen Stacy’nin kalp krizi geçirerek ölmesine neden oluyor. Yine de Spidey’nin intikam arzusu, bazı aceleci hikaye anlatımları ve senaryonun çoğunu atlama eğilimi yüzünden üst derecede bir kötü adam rolü görmüyor. Fakat bu filmimiz bir şey anlatırken önemli detayları kaçırıyor olmaya yönelik içeriğinden memnun. Üstelik, hayranları sevindirmek için bir araba kötü adam ve bir kutu çizgi roman birleştirilmiş.

7- Örümcek Adam 3 (Spider-Man 3)

Örümcek Adam 3 (Spider-Man 3)

Bu filmde hata neredeydi peki?

Venom’ın ilk çıktığı, Tobey Maguire’ın son kez Spider-Man olduğu bir film. Spider-Man – Venom dövüşünü görmemiz gerekiyordu belki de ama Venom’ı ne yönetmen ne de senarist nasıl kullanacağını bilmiyordu. Kaldı ki ortada bir de Sandman ve Harry Osborn olunca çok da zaman kalmadı.

Evet, Tobey Maguire’ın talihsiz emo fazı ekranda gülüyor, ancak işte Spider-Man 3’nin hangi amacı vurması gerektiğini bilmediğinin kanıtı: bir aptal komedisi, iyi ya da kötü arasındaki ince çizgi hakkında bir karakter çalışması ve fantastik bir üçlemenin patlayıcı bir sonu olmayı hedefliyor. Ama bu şeylerin hiçbirinde başarılı olamadı.

6- İnanılmaz Örümcek Adam (The Amazing Spider-Man)

İnanılmaz Örümcek Adam ( The Amazing Spider-Man)

Andrew Garfield’ın Peter Parker serisinin en iyi tasviri olmasına rağmen, ilk The Amazing Spider-Man hiçbir zaman Rami’nin üçlemesinin yanına yaklaşamadı. Garfield’ın canlandırdığı Peter, Emma Stone’un canlandırdığı Gwen Stacy rolüyle gençler arası zıtlaşma yaratarak, MJ/Pete’in Rami’nin üçlemesi filmlerinin kurguladığı olayların arkasından canlandırıcı bir değişiklik yarattı.

Film fena olmasa da özellikle iyi bir film de değildi. Spider-Man 3’ye verilen tepkilerle karşılaştırılırsa gözle görülür derecede bir fark var.

5- Örümcek Adam: Eve Dönüş (Spider-Man: Homecoming)

Örümcek Adam: Eve Dönüş (Spider-Man: Homecoming)

Eve Dönüş’ün beşinci sırada olmasına kanmayın. Tom Holland, Spider-Man serisinin kurtarıcısı oldu. Holland’ın gerçekten başarılı bir performans sergilediği film Marvel Sinematik Evreni’nde olmanın ayrıcalıklarından da yararlanmadı değil. En güzeli de doğru düzgün akışlı bir film olmasıydı.

4- Örümcek Adam: Evden Uzakta (Spider-Man: Far From Home)

Örümcek Adam: Evden Uzakta (Spider-Man: Far From Home)

Listedeki en yeni film olan bu film, yeni şeylerin yanı sıra Jake Gyllenhaal’ın Mysterio gibi muhteşem performansı sayesinde kalite açısından Eve Dönüş’ten uzaklaştı.

Yönetmen Jon Watts gerçekten eğlenceli bir tatil filmini gizlice MCU’ya tanıtmayı ve bir süper kahraman filmi olarak gözükmesini sağlamayı başarıyor. İşe yaramamalı fakat kesinlikle yarıyor. Belirli çevredeki insanları umursuyorsunuz ve Peter’ın görevi de o insanları korumak. Üstelik Endgame’den sonra beklenen bir film.

3- Örümcek Adam (Spider-Man)

Örümcek Adam (Spider-Man)

Spider-Man’in kalitesini anlamak için ondan önce gelenlere de bakmalıyız. Tobey Maguire bu kostümü giymeden önce, sadece X-Men ve Batman’in değerli bir süper kahraman filmi çıkarttığı söylenebilir, iddia edilebilirdi ama Spider-Man geldi ve tüm bunlara karşı çıktı.

Aynı anda hem komik hem de yürekten geliyor. Aynı zamanda sürükleyici bir başlangıç hikayesi.

2- Örümcek Adam 2 (Spider-Man 2)

Örümcek Adam 2 (Spider-Man 2)

Geldik 2. sıraya.

Uzun süre konuşulan bir film. Alfred Molina’nın mükemmel performansı, filmin hiç yavaşlamayan aksiyonu, olay akışı ve özellikle tren sahnesi… Peter’ın maskesini kaybettiği gibi bugün hâlâ zamansız sahneler var tabii ama bu ikinci sırada olmasını değiştirmiyor.

1- Örümcek Adam: Örümcek Evreninde (Spider-Man: Into the Spider-Verse)

Örümcek Adam: Örümcek Evreninde (Spider-Man: Into the Spider-Verse)

Filmin odağındaki karakter Peter Parker değil, henüz daha lise okuyan sıradan bir çocuk, yani Miles Morales. Bildiğimiz üzere Miles’ın dünyasında Örümcek Adam olan Peter ölür. Peki evren Örümcek Adam’sız kalabilir mi?

Hayır.

Evren yas tutarken bir gün Miles Morales, radyoaktif bir örümcek tarafından ısırılır. Fakat Miles, bu durumdan hoşnut değildir çünkü güçlerini kullanmakta istekli davranmaz. Daha sonra başka bir boyuttan gelen Peter Parker, Miles’ı eğitmeye başlar. Gerek olay örgüsü, gerek animasyonları bakımından gerçekten de birinci sırada olmayı hak eden bir Spider-Man filmi.

GameX 2019 Basın – YouTuber&Streamer Başvuruları Başladı!

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!