Apex Legends Nedir? Diğer Oyunlardan Farkı Nedir?

Son Güncelleme Tarihi:

Titanfall oyununun yapımcısı Respawn Entertainment tarafından geliştirilen Apex Legends, EA Games tarafından piyasaya sürülen yeni bir Battle Royale oyunu. Son zamanlarda adını oldukça fazla duymuş olduğunuza eminiz. Peki nedir bu oyunu bu kadar popüler yapan veya diğer oyunlardan farkı nedir?

Oyun tarzınıza uyan farklı karakterler bulabilirsiniz

Maçlara farklı yetenekleri olan 8 karakterden birini seçerek başlıyoruz. Her biri “Legend” olarak adlandırılan bu karakterler; güç, hız ve ateş gücü olarak aynı istatistiklere sahip. Onları ayıran şey ise yetenekleri. Oynayış tarzınıza ve takımınızın ihtiyaçlarına göre seçeceğiniz karakteri belirleyebilirsiniz.

Takım oyunu her şeyden önemli

Takım oyunu Apex Legends’da kritik bir etmen. Bunun ana sebebi ise oyun alanına 2 arkadaşınızla birlikte giriyor oluşunuz. Yani 3 kişilik takımlar halinde oynanıyor.

Birlikte çalışarak, birbirinizi güvende tutabilir, diğer oyunculara daha rahat baskı uygulayabilirsiniz. Wraith tarafından iyi yerleştirilmiş bir portal ile rakiplerinin üstüne çullanabilir veya Caustic ile Nox Gazı atarak takım arkadaşlarını diğer takımlardan koruyabilirsin.

Tek başına kalmanız rakipleriniz için bir avantaj. Sürüden ayrılan koyunu kurtlar kapar diyerek takımınızla dolaşmanızı öneririz ki, başarma şansınız daha fazla olsun.

Oyun içi iletişimde farklı yollar mevcut

Ekipman parçalarının olduğu konumları ve rakiplerini anında işaretleyebiliyorsunuz. Oyun alanında küçük bir ışıkla işaretlenen eşyaların ne olduğu da belirtiliyor. Arkadaşlarınızın duvarların içerisinden bile görebildiği bu işaretler sayesinde haritadan işaretlenen eşyayı arama derdi son buluyor.

Bu özellik yalnızca eşya işaretlemeyle sınırlı değil. Ekranınızda baktığınız yönlerdeki konumları da işaretleyebiliryosunuz. Ne yöne gittiğinizi ve ne tarafta tehlike olduğunu mikrofon takmadan bile karakterin söylemesini sağlayabiliyorsunuz. Mikrofonu olmayan ancak oyunu oynamak isteyenler için oldukça güzel bir mekanik olmuş.

Arenayı iyice gezdiğinizden emin olmak isteyebilirsiniz

Kings Canyon – Apex maçlarının yer aldığı yer – ölümcül bir oyun alanı, terk edilmiş askeri üsler ve zorlu yer şekilleriyle dolu. Açık düzlüklerden bataklık ve çöllere her şey var. Nasıl hareket edeceğinizi ve rakiplerin nereden gelebileceğini öğrenebilmek için birkaç kez oynamanız gerekiyor. Haritayı öğrendikçe kazanma şansınız artıyor.

Güvenli alan mantığı, alıştığımız Battle Royale’lerinkine çok benziyor. “Halka” daraldıkça dışarıda kalanlar saniye başına hasar alıyor.

Apex Legends Haritası, King’s Canyon

King’s Canyon’da lootlamak için çok fazla alan var

Haritanın farklı bölgeleri farklı seviyelerde loot içerir. Bazı bölgelerin yüksek seviye lootlarla dolu olması nedeniyle, bu bölgelerde kalabalık olabilir. Çatışma sevmiyorsanız, bu bölgelerden uzak dursanız iyi olur. 🙂

Drop sistemi Apex’te de mevcut. Rastgele yerlere inen drop gemilerinin içerisinde, oyunun en güçlü eşyalarının bulunduğu sandıklar bulunmakta.

Takım arkadaşlarınız ölse bile geri getirmek için bir şansınız var

Diğer oyunlarda olduğu gibi, canınız sıfıra düştüğünde yere düşersiniz. Bu sırada takım arkadaşlarınız sizi kaldırabilir. Eğer takım arkadaşların kaldırmayı başaramaz ve ölürseniz geri gelmek için bir şansınız daha var!

Her kahraman öldüğünde yanında taşıdığı sancağını düşürür. Eğer bir takım arkadaşı bu sancağı alır ve bir diriltme noktasına götürürse oyuncu oyuna dönebilir, ama geri dönen oyuncunun üzerinde loot ve zırh olmaz.

Zıplama kuleleri, Sıcak bölgeler ve diğer özellikleri lehinize kullanabilir, üstünlük elde edebilirsiniz

 • Zıplama kuleleri seni havaya fırlatır ve istediğin tarafa gitmende yardımcı olur.
 • Diriltme noktalarında arkadaşlarını geri getirebilirsin.
 • Sıcak bölgeler yüksek seviye loot bulabileceğin bölgelerdir, bu alanları takımın için veya rakip takımlara tuzak kurmak için kullanabilirsin.

Apex Legends’ı biz oldukça beğendik. Siz de bir şans verip deneyebilirsiniz. Yalnızca 12 GB’lık bir indirmesi var. 🙂

Minimum sistem gereksinimleri

 • İŞLETİM SİSTEMİ: 64-bit Windows 10
 • CPU: Intel Core i3-6300 3.8GHz / AMD FX-4350 4.2 GHz Quad-Core Processor
 • RAM: 6GB
 • GPU: NVIDIA GeForce GT 640 / Radeon HD 7700
 • GPU RAM: 1 GB
 • SABİT DİSK: Minimum 30 GB of free space

Önerilen sistem gereksinimleri

 • İŞLETİM SİSTEMİ 64-bit Windows 10
 • CPU: Intel i5 3570K or equivalent
 • RAM: 8GB
 • GPU: Nvidia GeForce GTX 970 / AMD Radeon R9 290
 • GPU RAM: 8GB
 • SABİT DİSK: Minimum 30 GB of free space

Apex Legends’ı Origin’den ücretsiz indirip oynayabilirsiniz. Mağaza sayfasına buradan gidebilirsiniz.

Steam Lunar İndirimlerinde Alabileceğiniz 10 TL’den Ucuz Oyunlar

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Oğuzhan Bilgin

Weeaboo, Korecan ve benzeri tagler