Açık Dünya Yarış Oyunu: Off The Road

Normalde yarış oyunlarıyla çok ilgili değilimdir. En son internet kafede, arkadaşlarla beraber Blur oynadığımızı bilirim o kadar. Sonra, mobil platformlara yeni çıkmış oyunları araştırırken, Off The Road adlı bir oyun gördüm. Puanı da yüksek olunca bir bakayım dedim ve Off The Road, haftasonumu çalan oyun olmayı başardı.

Başlıkta da belirttiğim gibi, karşımızda açık dünyaya sahip bir yarış oyunu bulunuyor karşımızda. Aslında tam olarak yarış denemez ama sokulabileceği en uygun katagori buydu. Açık dünya dedik ama peki nasıl işlenmiş, ne kadar dolu, ne var, ne yok şimdi onu konuşalım.

Off The Road – The Shore

Off The Road, Shore adlı bir ana ada ve çevresindeki küçük adacıkları barındıran bir haritada geçiyor. Daha farklı haritalar da eklenecekmiş oyuna. Yapımcılar ise bu adanın her yerini doldurmuşlar, her yere bir şeyler serpiştirmişler. Çevrede dolaşırken hepsini göreceksiniz.

Toplayabileceğiniz yüzlerce altın var ve aldıktan bir süre sonra tekrar beliriyorlar. Daha sonra ise bulabileceğiniz gizli paketler mevcut. Bunlar enderliğine bağlı olarak belli bir süre içinde açılıyor ve bazı ödüller kazandırıyor. Buna benzer olan şans kartlarını bulursanız da, size sunduğu 3 ödülden birini alabiliyorsunuz. Bayraklar, işaretlediğinizde size para ve deneyim kazandırıyor. Bir de ‘Relic’ler var tabi. Her ‘Relic’ belli bir adette toplandığında size ödül olarak geri dönüyor. Bunlardan bayraklar, her zaman harita da görülebilirken, ‘Relic’ ve şans kartları yakınlarına girince görülebiliyorlar. Paketler ise haritada görünmüyor.

Off The Road – Relic

Haritanın her yerini kullanabilmenin güzelliği ise ayrı bir zevk. Arabanızla gidemediğiniz yerlere yürüyerek gidebiliyorsunuz. Evet, Off The Road, sizi arabaya bağlı tutmuyor ve en sevdiğim yanlarından birisi de bu oldu. İstediğiniz gibi gezinebiliyorsunuz. Hatta, haritanın en yüksek yerine çıkıp paraşütle süzülebilirsiniz.

Off The Road – Paraşüt Kullanımı

Yarış kısmına gelecek olursak, öncelikle haritada bulunan kupalardan birine gitmeniz gerekiyor. Yarışların, aracınızın gücüne göre zorluk seviyeleri ve farklı türleri var. Checkpoint Hunt, bunlardan biri. Burada amacınız, belli bir süre içerisinde, halkalar içinden geçerek varış noktasına ulaşmak. Highway Race ise Checkpoint Hunt modunun köprü üzerinde kalmaya çalıştığımız bir türü. Düştüğünüz an, kaybetmiş sayılıyorsunuz. Drone Race, adından da belli olduğu gibi, belirlenen noktaya, drondan daha önce ulaşmaya çalıştığımız bir mod. Pathfinder ise biraz farklı. Bizden, ulaşılması zor yerlere bir şekilde çıkıp varış noktasına ulaşmamızı istiyor.  Son olarak, Transporter modu da belirlenen noktaya, yeteri kadar teslimat yapmamızı gerektiriyor.

İsterseniz, Transporter modunu yarış dışı olarak da oynayabilirsiniz. Haritanın bazı yerlerinde taş ocakları ve kereste fabrikaları mevcut. Buralardan yükünüzü alıp teslimat noktasına götürmeniz yeterli. Hem istenilen teslimatları yaparsanız da ödül kazanabiliyorsunuz.

Off The Road – Helikopter ve Tamirci

Off The Road, ne kadar adında yol olsa da sizi yola bağlamıyor. Oyuna eklenmiş tekneler ve mini helikopterler, size daha farklı bir oyun deneyimi sunuyor. Ayrıca bunlarla, ulaşamadığınız adalara gitme fırsatı buluyorsunuz. Tabi fiyatları biraz tuzlu. Oyunda iyice vakit harcamanız gerek, o altınları biriktirebilmek için. Bir de arabanın gelişimi için altın harcıyorsunuz tabi. Motorundan süspansiyonuna yükseltme yapmanız gerekli. Altınları harcayabileceğiniz bir başka yer ise aracınızın dış görünüşü. Daha iyi bir kaporta ya da havalı yapacak birkaç zımbırtıyı da alasınız gelmiyor değil.

Off The Road – Market

Son olarak, değinmek istediğim konu ise sürüş mekanikleri. Belki de ilk başta anlatmam gerekirdi ama kaçmanızı istemedim. Off The Road’daki araç kontrolleri çok zor dostlar. Baya zor. Yani ben çok zorlandım, belki yarış oyunlarıyla pek ilgilenmediğim içindir. Ama ufak bir harekette araç fırlayıp gidiveriyor. Hele bir de kaymaya başladıysa üff, anca el freni kurtarıyor. Yoksa patlamanız kaçınılmaz.

Kısaca, Off The Road oynanması gereken bir oyun dostlar. Mobilde kolay kolay böylesini göremezsiniz. Hem de ücretsiz. Bence daha fazla durmayın. Buradan, oyunun Play Store sayfasına ya da buradan, AppStore sayfasına ulaşıp oyunun tadını çıkarmaya başlayın.

Sessizlik Bizim İşimiz: Sneak Ops İncelemesi

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Furkan Necati Ürkmez

Oyun evreninde kendini kaybetmiş ama halinden memnun bir 'Gamer'