Stonehearth Erken Erişimden Çıktı

Minecraft adlı oyunu duymayanımız yoktur herhalde. Her şeyin küplerden oluştuğu, sonsuz denen bir dünyaya sahip bir oyun kendisi. Minecraft’tan sonra küplerin kullanıldığı bu tarz oyunları daha çok görmeye başladık. Bu oyunlardan bir tanesi de Stonehearth. Yine her şeyin küplerden oluştuğu bir dünyada, köyünüzü kurup yaşam mücadelesi verdiğiniz tatlı mı tatlı bir oyuncuk Stonehearth.

6 Senelik Bir Bekleyiş

2012 yılından beri yapım aşamasında olan oyun, 2015 yılında da Steam’e gelmişti. O zamandan beri, erken erişimde geliştirilmeye devam ediyordu. Yapımcılar oyunu her dakika güncelliyor ve güzelleştiriyordu. Hatta bunu kendiniz de görebilirsiniz. Kendi sitelerindeki “Yapımcı Blogu”nda her güncellemeyi detaylarıyla paylaşmışlar ki 45 sayfa var ve her sayfada da 12 paylaşım olduğunu gördüğünüzde çalıştıklarını anlıyorsunuz. Gerçi 6 senelik bir süreç olduğu da bir gerçek ama sonunda vakti geliyor ve Stonehearth 2018’in Temmuz ayında erken erişimden çıkıyor.

Yapımcılar oyunu sandbox, fantasy RPG ve RTS olarak tanımlıyor. Çünkü Stonehearth kendi köyünüzü kurup çevreden gelen tehditlere karşı halkınızı savunmaya çalıştığınız ve bu sırada da tarım, hayvancılık, madencilik gibi meslekler ile köyünüzü ve halkınızı geliştirmeye çalıştığınız bir oyun. Her bireye bir görev veriyorsunuz, mesela ekip biçmek için bir çiftçiye ihtiyacınız var. Hemen birini seçip işe başlamasını sağlıyorsunuz. Ya da madencilik yapılması gerekiyor, cevhere ihtiyacınız var, küçük insanlarınızdan birini madenci yapıyorsunuz. Bunun dışında terzi, marangoz, savaşçı gibi işler de mevcut.

Herkesin işini belirledikten sonra inşaat için yerler belirliyorsunuz. Daha sonra küçük insancıklarınız belirlediğiniz yerlere koşuşturuyorlar ve yapmaları gerekenleri yapmaya başlıyorlar. Amacınız gündüz gelişip, gece de dalga dalga gelen düşmanlara direnmek ve sabaha sağ sağlim ulaşmak.

Günler geçtikçe köyünüz gelişiyor ve küçük insancıklarınız da level atlıyor. Level atlamaları önemli çünkü yapabildikleri kilitli şeyler, belirli bir seviyede açılıyor. İnsancıklarınız işlerinde level atladıkça o işte yapabilecekleriniz artıyor. Böylelikle gelişiminizi sürdürerek gidebileceğiniz yere kadar insancıklarınızı yaşatıyorsunuz.

Size çok keyifli saatler yaşatabilecek bu tatlış oyunu oynamanızı, kalbimin her küp zerresiyle tavsiye ederim. En güncel halini edinmek için buradan oyunun Steam mağazasına ulaşabilirsiniz. Ayrıca oyunun gelişim sürecini görmek isterseniz de buradan da oyunun kendi sitesine bir göz atabilirsiniz.

Dünyanın İlk 4K G-SYNC HDR Monitörü Türkiye’de

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Furkan Necati Ürkmez

Oyun evreninde kendini kaybetmiş ama halinden memnun bir 'Gamer'