Şimdi Duello Zamanı Yu-Gi-Oh! Duel Links

90’lı yılların sonu 2000’li yılların başı deyince akla gelebilecek anime serilerinin başını çeken Yu-Gi-Oh! oynadığı kart oyununda inandığı destesine güvenerek kazanmak için mücadele eden Yami Yugi ve Yugi Mutou arasında kurulan mistik bağı anlatıyordu.

Yu-Gi-Oh! manga olarak yayımlanmaya başladıktan sonra 1998 yılında animeleştirildi. Bu bir efsanenin başlangıcı oldu. Animenin popülerleşmesi ve dünyada hızla yayılması sonrası Yu-Gi-Oh! kartlar, video oyunları derken turnuvaları düzenlemeye başlaması ile birlikte inanılmaz bir kitleye ulaşmayı başardı. Şuanda hala popülerliğini yitirmemiş olan Yu-Gi-Oh!’un son olarak Konami tarafından 2016 yılında piyasaya sürülen oyunu Yu-Gi-Oh! Duel Links, ülkemizde ve dünyada sevilen bir online kart oyunu olma yolunda hızla ilerliyor.

Yu-Gi-Oh! Duel Links

Oyun iOS Android üzerinde mobil olarak oynanabiliyor olmasının yanı sıra Steam üzerinden de ücretsiz olarak indirilerek oynanabilir. Mevcut hikaye ve karakterlerini barındıran ve etkinliklerini bunun üzerine kuran Yu-Gi-Oh! Duel Links, ilk senesinde 60 milyon indirmeyi gördü. Bu başarı ile birlikte hızla büyüyen Duel Links, şuan rekabetçi anlamda hem pvp modu ve global turnuvaları ile hem de pve hikaye modu ile oldukça keyifli ve eğlenceli.

Nasıl Oynanır?

Oyunda seviye sistemi mevcut, bu seviye sistemi ile birlikte karakterleri geliştirerek yeni ve özel kartlara sahip olabiliyorsunuz. Bu kartları hem ödül olarak hemde kutuları açarak elde edebiliyor ve destenizi buna göre düzenleyebiliyorsunuz. Karakterleri açmak için belirli koşulları yerine getirmeniz veya görevleri tamamlamanız gerekiyor. Görevler bölüm bölüm ilerliyor her bölümde yeni ve daha zor görevlere merhaba diyorsunuz.

Görevler ve Bölüm

Bu kısımda bölüm görevleri, karakter açma görevler ve diğer görevleri tamamlamak suretiyle bir çok ödüle sahip oluyorsunuz. Bu ödüller hem kart hem altın ve gem olarak değişebiliyor. Altını kart alma işleminde kullanabiliyorsunuz fakat sınırlı ve belirli. Gem ise kart kutularını açmanızı sağlıyor. Oyunda gem olması sizi korkutmasın, elde etmesi o kadarda zor değil. Yaptığınız görevler ve hediyeler derken inanılmaz sayılara ulaşabiliyorsunuz yani “pay to win” bir oyun değil.

Gate

Gate üzerinden efsanevi düellocular ile anahtar karşılığı mücadele şansı buluyorsunuz mücadele ettiğiniz seviyeye bağlı olarak her duello sonu ödüller kazanıyorsunuz. Anahtarları görevlerden ve yaptığınız düellolardan rastgele olarak düşüyor.

Karakterler

Karakter bölümünden mücadele etmek istediğiniz karakteri seçip onunla devam edebilir ve her levelde yeni ödüller kazanabilirsiniz. Karakterleri açmak için belirli koşulları veya karakter açma görevlerini tamamlamanız lazım.

PVP MODU

Pvp dereceli modunda gerçek zamanlı oyuncularla mücadele edip “King of Games” olma, Dünya Şampiyonları (Şuanda 2. sezon Dünya Şampiyonası devam ediyor), belirli zaman aralıklarla düzenlenen KC Cup turnuvaları ile rekabete girişebilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınızla dereceli dışı olarak da mücadele etme şansınız var. Bu da global rakiplerin yanı sıra arkadaş arasında eğlencelik maçların yapılmasına olanak sağlıyor.

PVE MODU

Pve modunda standart duellocu olarak geçen oyun rakiplerine karşı deneyim kazanabilirsiniz ayrıca oyunun en hoşuma giden özelliği sizin makineye karşı sürekli zaman harcamanıza ve oyunu kontrol etmenizi gerektirmeksizin maç süresince oto düello modu ile kendi kendine maçı tamamlayabiliyor. Bu özellik sizi oyunun yarattığı kolay rakiplere karşı oynamanın sıkıcılığından kurtarıyor.

Grafikler, Müzikler ve Efektler

Grafikler oldukça güzel oyun içi canavar kartlarının oyuna 3D olarak yansıması güzel bir his oluşturuyor. Kart yapısına göre mücadele efektleri maç ve oyun içi müziklerinin yanı sıra karakterlerin birbirlerine karşı belirli sınırlar dahilinde tepki vermesi oyunu aşırı keyifli hale getiriyor. Ayrıca karakterlerin kendileriyle bütünleşmiş canavarlar çağrıldığında ekstra bir animetik şölen oyuna dahil oluyor.

Kartlar

Kartlar; canavar kartları, büyü kartları ve tuzak kartları olarak ayrılıyor. Canavar kartları kendi içlerinde birçok türe ve bölüme ayrılmakta. Canavar kartları seviyelerine bağlı olarak çağrılıyor. Yani 4. seviyeye kadar kurban etmeden saha canavar sürebilirken 4. seviye sonrası sahadan yine seviyeye bağlı olarak belirli sayıda canavar kurban etmeniz gerekiyor. Tuzak kartları normal, devamlı ve karşı tuzak kartları olarak üçe ayrılmakta. Her birinin kendi içinde aktifleşme koşulları mevcut, bunların ayrıntılarını öğrenmek için oyuna dahil olmanız gerekiyor. Büyü kartları normal, devamlı, ekip, alan, ani oynama, ritüel olarak ayrılmakta. Her canavarı üst kısma çağırabilir,  alt kısıma ise büyü ve tuzak kartlarını yerleştirebilmektesiniz.

Oyun genel anlamda sürükleyici ve hikayelere gelen ekler ile birlikte sürekli bir etkinlik havasına sahip ayrıca kartlara sahip olmanız hedeflerinizi belirlediğiniz noktada ilerlerseniz çok kolay. Pvp modlarında ilerlemek için meta destelerine sahip olmanız gerekiyor. Bunun için biraz fazla uğraşmak lazım, ama bunlara sahip olamıyor olmanız onları yenemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Çeşitli kombinasyonlarla alt etmeniz mümkün. Bazen bir kaç kart veya deste aşırı güçlü olabiliyor fakat bunu dengeleme çabaları mevcut. Eksi yönlerinden biri de Türkçe dil desteğinin bulunmaması. Her ne kadar eksi olarak görüyor olsam da, çok muazzam bir İngilizce gerektirmiyor. Oyunun mantığını ve kartların işleyişi çözdükten sonra dil sorunu aşılabiliyor.

Ayrıca çeşitli gruplar Türk oyuncular için içerik üretiyor. Meta bilgileri, kart bilgileri; oyun hakkında birçok bilgiye bu gruplar aracılığı ile ulaşabilirsiniz benim de dahil olduğum gruplardan birinin discordunu bırakıyorum oyuna başlamaya niyeti olan, Yu-Gi-Oh! hakkında muhabbet etmek isteyen katılabilir. Duel Links hakkında kafanıza takılan herhangi bir konuyu buradaki arkadaşlara danışabilirsiniz kesinlikle zevkle yardımcı olacaklardır.

Dreamhack Open Austin şampiyonu Space Soldiers!

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!