Eski Günleri Hatırlatacak, Nostaljik Facebook Oyunları

Facebook platformunun tarihi çok eski olmasa da, zamanında dünyanın her bir yanından, çoğu internet kullanıcısının hesap oluşturduğu, oldukça popüler bir sosyal medya platformuydu. Zamanla yeni sosyal medya platformları, tahtın varisi Facebook’un ayağını kaydırmış olsa da, Facebook hâlâ daha kullanılmakta. Fakat nerede o eski Facebook ortamı, nerede o eski Facebook oyunları? En önemlisi de nerede o, can isteği attığım eski Facebook arkadaşları? Nostaljik Facebook oyunları listemizde, çok eski oyunlar olmasa da zamanında muhtemelen oynamış ya da oyun isteği talebi aldığınız eski günleri hatırlatacak, nostaljik diyebileceğimiz oyunları derledik. Bir zamanlar başından kalkamadığımız, daha yüksek seviyelere ulaşmak için konu komşuyu, arkadaşlarımızı ve tüm akrabaları arkadaş listemize ekleyip can talep ettiğimiz, nostaljik Facebook oyunlarını hatırlayalım.

Eski Facebook Günlerini Hatırlamak Adına: Nostaljik Facebook Oyunları

Criminal Case

Nostaljik Facebook Oyunları

Bir dönem Facebook’ta en çok can isteği talep edilen oyunlardan biri olan Criminal Case, adı da üzerinde olacağı üzere, suç davalarına baktığınız ve suç işlenirken kullanılan objeleri ekrandaki karmaşa arasında seçmeniz gerektiği bir bulmaca oyunu. Her bölümde cinayetleri açıklığa kavuşturmak için, suç işlenirken kullanılan objeleri bulup üzerine tıklamanız gerekiyor. Yeteri kadar obje bulduğunuzda, tutuklama için yeteri kadar da delili elde etmiş oluyorsunuz. 2012’de sadece Facebook üzerinde yayınlanan Criminal Case, 2013’de 46 milyon kullanıcı rekoru ile Facebook Yılın Oyunu unvanını almayı da başarmıştır.

Bubble Witch Saga

Nostaljik Facebook Oyunları

Bubble Witch Saga, belki de nostaljik Facebook oyunları listemizdeki en popüler oyundur. Balon patlatma konseptine sahip bu oyun, yan yana gelen aynı renkteki büyüleri, kazanınızdaki sayılı ve rastgele çıkan aynı renkteki yeni büyüler ile buluşturmanız gerekiyor. 200’den fazla bölüm sayısına sahip olan Bubble Witch Saga, zorlayıcı bölüm tasarımları ile arkadaş listelerindeki hırs dolu rekabeti iyice kızıştırıyordu.

Candy Crush Saga

Nostaljik Facebook Oyunları

Günümüzde de mobil platformlarda popüler olarak oynanan Candy Crush Saga aynı renk şekerlerin yan yana getirilip eşleşmesi ile bölümdeki tüm şekerlerin yok edilmesi gerekiyor. Git gide zorlaşan bölüm tasarımları, farklı ve kırılması zorlaşan şeker türleri, zevk veren komboları ile eğlenceli zevkli bir eşleşme oyunu olan Candy Crush Saga, Türkiye’de 3.3 milyondan fazla kullanıcıyla en çok oynanan oyun olmuştur.

FarmVille

Nostaljik Facebook Oyunları

Hiç çayır bile göremeyen bir nesli tarla sahibi yapan FarmVille, kendi çiftliğinizi oluşturduğunuz ve gerçek bir çiftlikte yapılabilecek her şeyi yapabildiğiniz Facebook’un en gözde oyunlarından biridir. FarmVille, sanal bir çiftlikte birbirinden farklı tarım ürünlerini ve ağaçlarını ekme, büyütme, hasat etme, çiftlik hayvanları yetiştirme, ambar ve çiftlik evi inşa etme gibi çeşitli imkanlarıyla çiftliğinizi hayal dünyanızın genişliği kadar geliştirme imkanı sunmaktadır.

Dragon City

Nostaljik Facebook Oyunları

İlk olarak kendi başlangıç adanızda, daha sonra da komşu adalarda bulduğunuz ejderhaları evcilleştirip bakımını yapıyorsunuz, ejderhanızı geliştirip ejderha arenasında mücadele ediyorsunuz. Farklı türlerdeki ejderhaların kendilerine ait özellik ve yetenekleri mevcut. Güçlü ejderhaları elde etmek için oldukça ilerlemeniz ve diğer adalarda söz sahibi olmanız gerekiyor. Ayrıca evcilleştirdiğiniz iki ejderhayı çifleştirip kuluçka merkezinden yeni güçlü bir ejderhaya sahip olabiliyorsunuz.

Nightclub City

Nostaljik Facebook Oyunları

Çok fazla anlatılacak bir şeyi olmayan Nightclub City, klasik bir dekorasyon oyunu. Kendi gece kulübümüzü en havalı şekilde dekore etmeye ve daha fazla müşteri çekmeye çalışıyoruz. Ara sıra oyuna girip kimler ziyaret etmiş ona da göz atıyoruz, eksik gedik bir şey varsa halledip, her gece paraları sayıp kulübümüzü daha da güzel hale çevirmeye uğraşıyoruz.

FishVille

Nostaljik Facebook Oyunları

Arada sırada girip kontrol ettiğimiz bir başka oyun olan FishVille simülasyon türünde balık yetiştirme oyunu. FishVille kullanıcının balıklarını zamanında yemlemesi, büyüyen balıkların seviye olarak geliştiğinde de kazandırdıkları parayla akvaryuma yeni balıklar alabildiği eğlenceli bir oyun.

2020’de Çıkacak Oyunlar – PC, PS4, Xbox One, Switch

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Emir Can Genç

Kendi halinde bir insan.