Nintendo Rekor Kâr Elde Etti: Mario ve Zelda Tears of the Kingdom Başarısı

Nintendo, son dönemde yayınladığı Zelda ve Mario filmi sayesinde tarihi bir başarıya imza attı. The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom ve The Super Mario Bros. filmi ile Nintendo, ilk çeyrekte rekor kâr elde etti.

Firmanın son kazanç raporuna göre, Nintendo 461,34 milyar yen (3,2 milyar dolar) satış geliri elde ederek 185,44 milyar yen (1,3 milyar dolar) kâr elde etti. Bu başarı, önceki yılın aynı çeyreğinde kaydedilen 144,7 milyar yenlik kârı geride bıraktı.

Nintendo Rekor Kâr Elde Etti: Mario ve Zelda Tears of the Kingdom Başarısı

Super Mario Bros. filminin dünya çapında 168,10 milyon kişi tarafından izlenmesi, Nintendo’ya 26 Temmuz itibarıyla 1,349 milyar dolar kazandırdı. Bu, video oyunu uyarlamaları ve animasyon filmleri kategorisinde yeni bir rekoru temsil ediyor.

The Legends of Zelda: Tears of the Kingdom adlı oyun ise Mayıs ayında piyasaya çıkmasından bu yana 18,51 milyon kopya sattı. Bu başarı, Nintendo’nun mevcut mali yılda satılan birinci taraf oyun satışlarının yaklaşık yarısını oluşturuyor.

Nintendo Switch konsoluna gelince, son çeyrekte 3,91 milyon adet satış gerçekleşti. Bu, önceki yılın aynı döneminde kaydedilen 3,43 milyon adede kıyasla bir artış gösteriyor. Özellikle daha yüksek fiyatlı OLED modeli olan 2,83 milyon adetlik satış, bu başarıya katkı sağladı.

Nintendo, Switch’in bu mali yıl için tahminini 15 milyon adet olarak belirlemişti. Henüz bu hedefe ulaşılmamış olsa da, Nintendo Switch 2 hakkındaki söylentiler giderek daha fazla gündeme geliyor. Ancak bu söylentiler henüz doğrulama almış değil.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

satlasco

Samet Atlas Demir (satlasco), Oyun, Teknoloji ve Blockchain yazarı. Sanat dalları, doğa bilimi ve sosyal bilim alanlarında çalışmalar ile hayallerinin ışığında yolculuk yapan, haz ve heyecan duygusunu arşa taşıyabilen uğraşlara ilgi duyan bir Sosyal Girişimci.