Epic Games Mağazası, Steam’e Rakip Olmaya Geliyor!

Son Güncelleme Tarihi:

Epic Games, Steam’e rakip olabilecek olan mağaza sistemini duyurdu!

PC, konsol, mobil, Web ve VR platformlarında sayısız oyunun geliştirilmesine olanak sağlayan Unreal Engine oyun motorunun da sahibi olan, aynı zamanda Fortnite ile hepimizin adını sık sık duyduğu Epic Games, Steam’den alışkın olduğumuz mağaza sistemi ile karşımıza çıkacak.

Steam’e kıyasla en büyük farklarından biri, geliştiricilere satışlarından %88 oranında pay verecek oluşu. Hatta Epic Games, Unreal Engine ile geliştirilen oyunlara özel olarak, oyun motoru lisansı için geliştiricilerin ödemesi gereken telif hakkı payından feragat edecek.

*Bilmeyenler için bir küçük not düşelim: Unreal Engine’in kullanımı ücretsiz olsa da, UE ile geliştirilen oyunların geliri belirli bir seviyeyi geçtikten sonra Epic Games oyun satış gelirinden oyun motoru lisansı için belirli bir yüzdeyle pay almakta. Diğer oyun motorlarının aylık ücret modeline karşı Epic Games’in geliştirdiği başarılı bir politika olduğu kanaatindeyiz. 🙂

Unreal Engine ve Unity ile geliştirilen oyunların Steam’de görülen geliştirici dalımı ve Epic Games Mağaza sisteminde olacak olan paylaşımını aşağıdaki grafikte görebilirsiniz.

Epic Games’in kurucusu ve CEO’su Tim Sweeney, mağazayla ilgili olarak, “Geliştiriciler olarak uzun zamandır makul fiyatları olan, bizi oyuncularımıza doğrudan ulaştıran bir mağazanın hayalini kuruyorduk. Fortnite’ın başarısı sayesinde imkânlarımızı diğer geliştiricilerle paylaşarak bu mağaza hayalini gerçekleştirebileceğiz.” dedi.

Epic Games mağazasının kapıları farklı oyun motorlarıyla geliştirilmiş tüm oyunlara açık olacak. Mağazada yer alacak ilk oyunların arasında Unreal, Unity ve diğer oyun motorlarıyla geliştirilmiş oyunlar bulunuyor. Unreal Engine ile geliştirilmiş oyunların sahiplerini ise büyük bir fırsat bekliyor.

Kısa süre içerisinde özel olarak seçilmiş bir dizi PC ve Mac oyunuyla birlikte açılacak olan mağaza, 2019 yılı içerisinde ilave oyunlar kabul etmeye ve başka platformları da desteklemeye başlayacak.

Biz de yeni konseptiyle Epic Games Mağazası’nı heyecanla beklemekteyiz. 🙂

Epic Games ve NVIDIA Fortnite Paketi Hediye Ediyor

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Ahmethan Demir

%25 Oyun, %25 aylaklık, %50 iş.