Dijital oyunun ve oyunculuğun kalbi GameX'te attı!

4-7 Ekim tarihleri arasında, Türkiye’de dijital oyunların ve oyunculuğun kalbi, yine Lütfi Kırdar Fuar Merkezi’nde düzenlenen GameX Dijital Oyun Fuarı’nda attı.

Türkiye’de düzenlenen ilk ve tek video oyunları fuarı olarak dikkat çeken GameX Dijital Oyun Fuarı, 2012 yılında değişen ve gelişen formatıyla birlikte rekor bir ziyaretçi sayısına ulaşarak 4 günde 125.000 oyuncu tarafından ziyaret edildi.

TÜDOF Türkiye Dijital Oyun Federasyonu’nun katkılarıyla düzenlenen GameX Dijital Oyun Fuarı, 2012 yılında bir fuar görünümünden öteye geçerek, bu kez ödül törenine, konferanslara ve B2B buluşmalarına ev sahipliği yapıp, ziyaretçilerine ve katılımcılarına geniş bir içerik sundu. Yurt içinden ve yurt dışından katılımcıları, Türk oyun medyası ve oyun geliştiricileri ile bir araya getiren GameX 2012, bu sene, yalnızca video oyunları tutkunlarının değil, oyun geliştiricilerinin de merceğindeydi.

Dört gün boyunca internet üzerinden canlı olarak yayınlanan GameX 2012, binlerce oyun tutkununun internet üzerinden kullandıkları oylarıyla belirlenen farklı alanlarda başarılı oyunların ve geliştiricilerinin sahne aldığı ödül törenine ev sahipliği yaptı. Binlerce katılımcının ve izleyicinin online olarak izlediği ödül töreninde, dereceye girmeyi başaran yayımcılara ve yapımcılara 11 farklı  kategoride GameX Oyun Ödülleri takdim edildi.

Riot Games’in 40 bin dolarlık League of Legends turnuvasına ve Joygame’in Wolfteam turnuvasına ev sahipliği eden GameX 2012, dört gün boyunca yoğun bir ziyaretçi trafiği yaşadı. Rönesans Fuarcılık Başkanı H.İsmet Göksel, konuyla ilgili olarak, “Fuar sürecinde 125 bini aşkın ziyaretçi ağırladık. Ülkemizde dijital oyun ve eğlence sektörünün gelişimi için en önemli adımlardan bir tanesini attığımıza inanıyoruz. Küresel oyun şirketleri, geliştiricileri ve uzmanları, iş ortakları ve şirketleri ile gelecek vaat eden İstanbul merkezli bir platform oluşturulması planlarımız doğrultusunda hız kesmeden çalışmalarımıza devam edeceğiz, artık GameX Türkiye’nin değil bölgenin en önemli Uluslararası Dijital Oyun Platformu” şeklinde konuştu.

Bu yıl, Uluslararası oyun geliştiricilerinin de dikkatini çekmeyi başaran GameX 2012’de düzenlenen Konferansta Square Enix Onursal Başkanı Yasuhio Fukushima, Riot Games İkinci Başkanı Nicolo Laurent, Unity Technologies Kore Ülke Müdürü William Hugo Yang, EGDF Genel Sekreteri Malte Behrmann, Epic Games Avrupa Yöneticisi Mike Gamble, Perfect World Avrupa Genel Müdürü Gabriel Hacker konuşmacı olarak yer aldı. Özellikle Square Enix Onursal Başkanı Yasuhio Fukushima ile birebir görüşmeler yapan Türk oyun geliştiricileri, projelerini bizzat Sayın Fukushima’ya sunma şansına eriştiler.

GameX 2012,  gelişen ve değişen yüzüyle, bu yıl yalnızca video oyun tutkunlarını değil, aynı zamanda video oyun sektöründe görev alan ya da almak isteyen Uluslararası ve yerli oyun geliştiricilerinin de ilgisini çekmeyi başardı.

Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!