Hearthstone | Un’Goro Sonrası Meta!

Hearthstone | Un’Goro Sonrası Meta!

56
0

Journey to Un’Goro, Hearthstone metasını tamamen değiştirdi. Öncesinde zirvede olan sınıflar bir anda dibe vurdu ve unutulan sınıflarsa tekrar zirveye oturdu.

Peki şu an zirvede hangi sınıflar var? Bu soruyu cevaplamak kolay değil ancak Tempo Storm ve Vicious Syndicate sitelerinden alınan anlık veriler ve rekabetçi maçlardaki başarı oranları gibi faktörleri birleştirerek şuanki metanın bir resmini çıkarmaya çalıştık.

Bugün size metanın zirvedeki üç sınıfını ve en güçlü destelerini tanıtacağız.

1) Warrior

warrior

Listenin zirvesinde değişen bir şey yok. Warrior yine en üstte yer aldı.

Pirate Warrior destesi Un’Goro öncesi metayı domine etmişti. Değişikliklerden sonra da bir farklılık olmadı ve hala en güçlü deste diyebiliriz. Hala birçok deste gelişme aşamasında ve tam oturmamış durumda. Bu durumu göz önüne aldığımızda oturmuş ve belli bir dizilime sahip olan Pirate destesi meta tekrar değişene kadar zirvede olmaya devam edecek gibi duruyor. Vicious Syndicate’in verilerine göre Un’Goro’nun sonrasındaki bir haftada 140,000 oyun arasında en yüksek kazanma oranı Pirate destesine ait.

Warrior sınıfı genel olarak kontrol amaçlı oynanmaya alışık olan bir sınıf. Pirate destesinin yanında, Quest Taunt Warrior destesi de şu anda oyunun en güçlü destelerinden biri konumunda. Blizzard sonunda Taunt Warrior destesini genişletti ve desteye bir çok yeni taunt kartı eklendi. Yeni değişikliklerle birlikte Taunt Warrior destesi oyundaki en güçlü kontrol destesi haline geldi.

Bu iki güçlü deste sayesinde Warrior sınıfı metanın zirvesinde kalmaya devam ediyor.

2) Paladin

paladin

Paladin sınıfının elinde çok büyük bir koz var. Bu da Murloc’lar.

Şu an metanın üst sıralarında bulunan iki tane Paladin destesi var. Midrange Paladin ve Aggro Paladin desteleri esasında birbirlerine çok benzeseler de oynanışları arasında küçük farklar var. Tempo Storm’da iki desteyi de incelediğimizde 21 tane ortak kart bulunduğunu görüyoruz. Aggro destesinde her şey Murloc’lar üzerinden gider ve Paladin’in en çok tercih edilen kartlarından olan Truesilver Champion ve Consecrate gibi kartlardan yoksundur. Divine Favor kartı ise tekrardan iki destede de kendine yer edinmeye başladı.

3) Rogue

rogue

Crystal Rogue destesi, Un’Goro’nun oyuna eklenmesini takip eden günlerde beklenmedik bir şekilde zirveye oturdu. Topluluk tarafından beklenmedik bir şekilde keşfedilen deste ezici kartlarıyla başa çıkması zor bir hale geldi.

Deneyimli Rogue oyuncuları ise oyunun en eski destelerinden biri olan Miracle Rogue destesinin yeni bir versiyonu üstünde çalışmaya başladılar. Desteye Arcane Giant eklendi. Sherazin ve Vilespine Slayer gibi yeni kartlarla da desteyi tamamlayarak tekrar metanın üst sıralarına çıkarmayı başardılar. Metanın eski topraklarından Miracle destesi ne kadar dengelemeler alsa da oyuncular bir şekilde onu oynamanın yolunu buluyor. Miracle Rogue destesi oynanmaya başlandıkça  Crystal Rogue destesi de bir dengeye girdi.

 

SuperMassive MSI 2017’ye Hızlı Başladı

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!