Utah Üniversitesinden Öncü Hareket : Espor Programı

Amerika Birleşik Devletleri’nin Utah eyaletinde bulunan Utah Üniversitesi bir ilke imza attı. Utah Üniversitesi’nde ilk Espor Programı kuruldu. İlk başta bir Espor Topluluğu ( Bkz. Lol Severler Derneği) olarak kurulan, Crimson Gaming tekliflerini Utah Üniversitesine bildirdi. O günden sonra Crimson Gaming büyümeye devam etti ve dünyanın ilk Espor Programı’nın kurulmasına öncülük etmiş oldu. Bu program sayesinde Esporcu öğrenciler Espor hayatlarını profesyonel bir şekilde devam ettirebilecekler veya okula girdikten sonra programa dahil olarak lisanslı bir Esporcu olarak mezun olabilecekler.

Dünya’nın İlk Espor Programı

Utah Üniversitesi Pac 12 adlı konferansın bir parçası. Okulun Eğlence Sanatları ve Mühendisliği Bölümü Başkanı Robert Kessler ” Pac-12’da bunun hakkında zaten konuşmaktaydık. Hiç kimse elini bu taşın altına sokmak istemedi. Fakat bu fikre herkesin dahil olması gerekmiyor. Biz ise kararımızı verdik…Bu işte varız.” dedi.

Aynı zamanda Crimson Gaming’in Genel Başkanı Angie Klinksieck, bu küçük öğrenci topluluğunun nasıl büyüdüğünü anlattı. Okuldaki öğrencilerin League of Legends’a olan düşkünlüğü okul yönetiminin ve hatta Riot Games’in ilgisini çekmeyi başarmış. Zaten bundan sonra olanlar olmuş. Bu projenin devamlılığından sorumlu olan A.J Dimick bu projenin dünyanın her tarafındaki üniversiteler için örnek teşkil etmesini diliyor.

Şimdilik proje dahilinde 3 adet oyun bulunmakta; League of Legends, Overwatch ve Hearthstone. Ancak yeni oyunlar da yolda.

Ülkemizde de Espor hızla yaygınlaşmakta. Umarız bir gün bizim ülkemizde de Espor eğitimleri veren kuruluşlar ortaya çıkar.

 

HWA’nın Yeni Transferi Çok Tanıdık Bir İsim

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!