Take Two Interactive, BBC’ye Dava Açtı!

Son Güncelleme Tarihi:

Grand Theft Auto’nun ana firması olan Take Two Interactive, BBC’ye dava açtı! Biraz mücadele olmazsa bir film asla Grand Theft Auto filmi olamaz, ama BBC’nin çıkacak olan 90 dakikalık belgesel drama filmi serinin yükselişini anlatıyor. Haber, Jack Thompson’dan değil ama Rockstar Games’in ana firması olan Take Two Interactive’den ilgi alarak BBC’nin henüz yapım aşamasında olan Game Changer isimli filmine bir dava açılmasıyla sonuçlandı.

Rockstar temsileri, Ars Technica’ya bir demeç verdiler ki bu da daha önce IGN’de yayınlanmıştı. Bu demeçte Take Two Interactive’in BBC’ye Grand Theft Auto özel satış hakları konusunda “marka ihlali” konulu bir dava açtığı anlatılıyordu. Ek olarak ne Rockstar Games’in ne de Take Two Interactive’in bu filmin yapımı hakkında bir çalışması olmadığını da söylüyordu. “Amacımız, BBC’nin Rockstar Games ile alakalı olan haksız anlatısı yüzünden markamızın yanlış bir şekilde kullanılmadığından emin olmak.” diye açıklama yapan demeçte ek olarak: “Bu konuyu BBC ile defalarca sorun çıkmayacak bir şekilde çözemeye çalıştık. Fikir haklarımızı korumak bizim görevimiz ve bu durumda hukuka başvurmak bir zorunluluktu.”

Demeçte davanın gerçekten açılıp açılmadığı belirtilmemişti ve aynı zamanda hangi marka haklarının ihlal edildiğine de değinilmemişti. Bir Rockstar temsilcisi davanın geçen hafta Londra’da açıldığını teyit etti.

İzin alınmadan yapılan belgesel dramaların sayısı çok fazla olmakla beraber benzer İngiliz yapımları da hukuki takip altına girebilir. Buna 2012’de yapılmış olan Prsenses Di’nin hayatı konulu bir film de dahil.

Nisan ayında BBC, Game Changer’ı kendi kanallarında çalışan bir prodüksiyon firmasının yapacağını duyurmuştu. Bu belgesel dramada Grand Theft Auto’nun yükselişi, yapımı ve piyasaya karşı mücadelesi anlatılacaktı. Bu televizyon filminde, Bill Paxton baş rol oynayacaktı ve rolü oyunculara karşı olan bir avukat olan Jack Thompson olacaktı. DAniel Radcliffe ise, Rockstar’dan Sam Houser rolünü oynayacaktı. Yayın tarihi henüz belirli değildi.

 

 

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Halil Karabulut

Ya online olursun, ya da yok olursun!