Sony, rekabette geriye mi düştü?

Oyun dünyasının devleri arasında yer alan Sony, 31 Aralık 2012 tarihinde sona eren çeyrekle ilgili finansal raporları yayınladı. Bu raporlar bizi adeta şok etti. Çünkü bu çeyrekte Sony inanılmaz bir düşüşün içerisindeydi.

Yayınlanan rapora bakılınca Sony’nin oyun sektöründe hem gelir hem de kar olarak büyük bir düşüş yaşadığı gözümüze çarpıyor. Bir önceki sene 316.1 milyar yenlik satış yapan Sony’nin, bu senenin aynı dönemindeki satışları 268.5 milyar yene düşmüş. %15’e denk gelen bu düşüşü, kar bölümündeki büyük düşüş takip ediyor ki bu oldukça sıkıntılı bir durumu anlatıyor. Yapılan açıklamalara göre firma bir önceki sene aynı dönemde 33.8 milyar yenlik kar ederken, bu sene kar 4.6 milyar yene (49 milyon dolar) kadar düşmüş. Bu rakamları yüzdeye çevirecek olursak; Sony’nin oyunlardan ettiği karda %86’lık bir düşüş görüyoruz.
Bunun nedenlerini masaya yatıran Sony, oyun bölümünde yaşanan düşük gelirlerle ilgili çıkarımlarını da açıkladı. Sony, hem Playstation 3’te, hem de PSP’de yaşanan düşük yazılım ve donanım satışlarını  bu düşüşün kaynağı olarak görüyor. Bu üzücü tabloya göre firmanın yüzünü tek güldüren ise Vita satışları olmuş.
Tabii ki bu durumlara ek olarak özel dönemlerdeki kampanyalarda Sony’nin kar etmesine rağmen durağan zamanlar geçirdiği de bir gerçek. Özellikle yılbaşı kampanyalarında firmalar büyük başarılar elde ederken, Sony’nin hedefinden oldukça uzak kaldığı da bunun önemli bir göstergesi. Konsollardaki satışların bu kadar yavaşlamasının ardından, Sony’nin yeni nesil için aceleci davranmasını beklenen bir durum haline geliyor. Bakalım Sony, 20 Şubat’ta duyurması beklenen PlayStation 4 ile bu tabloyu tersine çevirebilecek mi?
Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!