RTÜK Netflix’ten Lisans İstedi

Son Güncelleme Tarihi:

Netflix dünyaca ünlü, ülkelerin çoğunda erişim hakkı olan bir online film ve dizi izleme platformu. Türk halkı olarak çok beğendiğimiz La Casa De Papel veya Narcos tarzı dizileri bize sunan bir uygulama. Netflix, internet yayıncılığı olduğu için bazı sansürleri atlayabiliyor. Aslında bize verdiği 1 ay deneme süresi ile bu ve bunun gibi durumları deneyip görebiliyor, beğenmezsek üyeliğimizi aktive etmeyebiliyoruz. Bu da isteğe bağlı yayıncılığın temellerini oluşturuyor. Lisans tarzı bir düzenleme yapmayı düşünen RTÜK, ne zaman uygulamaya başlayacak merak konusu.

Lisans yasası ise şu şekilde

  • İnternet ortamından radyo yayını sunmak için İNTERNET-RD yayın lisansı alma şartı
  • İnternet ortamından televizyon yayını sunmak için İNTERNET-TV yayın lisansı alma şartı
  • İnternet ortamından isteğe bağlı yayın hizmeti sunmak için ise İNTERNET-İBYH yayın lisansı alma şartı

Puhu TV ve Blu TV değil fakat Netflix, çocuk hesabına sahip. Yani aslında yaş gruplarına göre sansür uygulanıyor ve ebeveyn kontrolündeki hesaplar ile Youtube gibi video platformlarından daha sağlıklı sonuçlar alınıyor. Çocukların psikolojisini korumak istiyorsak öncelikle şiddet içerikli yayınlardan başlamalıyız. İsteğe bağlı yayınlar ücretli ve ebeveyn kontrolünde olduğundan çocukları korumak televizyona kıyasla daha kolay. Televizyonu düzenlemeden böyle şeylere girişmek bana öncelik sırasının karıştırılmasından başka bir şey ifade etmiyor.

Netflix cephesinden açıklama:

Netflix sözcüsünün yaptığı açıklama şu şekilde:

“Türkiye bizim için önemli bir pazar ve bu pazarı kaybetmek istemiyoruz. Türklerin dizi çekmekteki yetenekleriyle biz, bu alandaki yatırımlarımıza devam etmek istiyoruz.”

Umarım, Netflix problemi yakın zamanda çözülür. Çünkü biz gençlerin eğlenirken dilini geliştirebildiği bir platform. Yabancı kültürleri birbirine kaynaştıran bu uygulamaya, yeni yeni dizi çıkarmaya başlayan ülkelerden birisiyken yasaklanması hoş olmayacaktır.

League of Legends: Üç Yeni Minik Efsane!

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Baran Demirci

NBA fanı bir gamer.