Project xCloud Hakkında Her Şey!

Project xCloud, sunucuları kelimenin tam anlamıyla birden fazla Xbox One konsolunun bileşen parçalarıyla güçlendirerek bunları doğrudan mobil cihazınızda oynayabilmeniz için Microsoft’un mevcut veri merkezlerinden yararlanmayı amaçlayan bir bulut sistemidir.. Bu bulut sistemi sayesinde, oyuncular, telefonlarında veya tabletlerinde Halo Infinite, Forza ve diğer konsol ve bilgisayarın hit oyunlarını oynayabilecekler.

Project xCloud projesi ilk olarak Ekim ayında Amerika, İngiltere ve Kore’de halka açık bir sunumla duyuruldu. Bunun yanında lansman zamanı belli olmamak üzere, Avrupa’daki 11 ülkeye de genişletildi.

xCloud, bir süredir Microsoft çalışanları tarafından beta testinde. Microsoft’un verilerine göre bu bulut sisteminden 3.500 oyun yayınlanabiliyor ve 1.900 oyun da sisteme eklenmekte. Sistem hazır olduğunda yaklaşık 140 ülkeye hizmet sunabilecek. Gittikçe kendini geliştiren Microsoft Project xCloud ile ilgili detaylı bilgiyi haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Neler oynayacağız?

Project xCloud’da Exclusive oyunların yer alıp almayacağı henüz bilinmiyor. XO19’daki bir toplantıda, Kareem Choudhry şirketin birinci ve üçüncü kişilerle görüştüğünü ama henüz bir açıklama yapmak için erken aşamalarda olduklarını söyledi.

Microsoft Exclusive oyunlar hakkında bir takım anlaşmalar yaparsa bu Google Stadia gibi rakipler için sorun yaratacak ama aynı zamanda xCloud’un da pazarlamasına katkıda bulunacak diyebiliriz.

Microsoft, Xbox Wire’da Project xCloud’un buluttan 3.500 oyun yayınlayabileceğini ve yolda başka bir 1.900 oyun potansiyel oyun yayınlayabileceğini açıkladı. Şirkete göre, Xbox One, Xbox 360 ve orijinal Xbox oyun kütüphanesinden gelen hizmetle uyumlu olan bir dizi oyun var. Buna ek olarak, Microsoft, Xbox One’da yayınlanan herhangi bir oyunun geliştiricilerin ekstra çalışması olmadan xCloud uyumlu olabileceğini iddia ediyor.

Bulut sisteminin konsollar üzerindeki etkisi

Oyun dünyası, farklı şirketlerin geliştirdiği bulut sistemleri ile tamamen yeni bir döneme geçiyor. Xbox Wire’daki bir yayında Kareem Choudhry, xCloud’un konsol donanımını tamamlayacak ve oyunculara nerede ve nasıl olduğu farketmeksizin oyun oynayabilecekleri bir teknolojisi sunduklarını söyledi. Choudhry, “Project xCloud’u oyun konsollarının yerine değil, bugün müzik ve video severlerin zevk aldığı seçenek ve çok yönlülüğü sağlamanın bir yolu olarak da geliştiriyoruz” diyor.

Project xCloud fiyatı

Microsoft, Project xCloud için henüz bir fiyat açıklamadı, ancak hizmetin PlayStation Now (aylık 9,99 ABD doları / 8,99 ABD doları) veya Google Stadia’ya (ayrıca 9,99 ABD doları / 8,99 ABD doları) benzer olması bekleniyor.

Ne zaman çıkacak?

Project xCloud için şu anda kesin bir çıkış tarihi yok. Amerika, İngiltere, Kanada ve Kore’de açık beta testi süren bulut sisteminin bu yıl Hindistan ve Japonya’ya da ulaşacağı varsayılıyor.
2020’de yeni nesil Xbox Series X konsolu ile aynı anda piyasaya sürülmesi beklenen xCloud’un çıkış tarihi henüz Microsoft tarafından duyurulmadı.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!