Overwatch | Uprising PvE Rehberi

Overwatch’un son etkinliği olan Uprising ile oyuna eklenen yeni PvE modu oldukça ilgi gördü. Daha önceki PvE modu olan Junkenstein’ Revenge’den daha çok ilgi gören modda 7 yıl öncesine gidiyoruz. Null Sector adlı bir grubun Londra’ya saldırarak yerle bir etmesini konu ediniyor. Overwatch komutanı Jack Morrison, Soldier-76, bu saldırıyı durdurmak için 4 kişilik bir ekip gönderiyor. Tracer, Mercy, Reinhardt ve Torbjörn’den oluşan ekip omnic sürülerine karşı mücadele ediyor.

Hikaye kısmını bir köşeye bırakırsak modun dört ayrı zorluk seviyesi bulunuyor. Normal, hard, expert, legendary seviyelerinin herhangi birinde mücadele verebiliyorsunuz. Zorluk seviyesi arttıkça rakiplerin size verdiği hasar da artıyor. Görevde öncelikle 3 ayrı bölgeyi koruyorsunuz. Sonrasında payload’ı 5 dakika boyunca koruyarak gideceği bölgeye kadar eskortluk ediyorsunuz. Son olarak 4 tane boss’tan, Orisa, oluşan evreyi de bitirdiğinizde modu başarıyla tamamlamış oluyorsunuz.

Rolünüzü İyi Anlayın.

uprising role2

Oynayabildiğiniz her kahramanın, Tracer, Mercy, Reinhardt ve Torbjörn, oyunda farklı rolleri bulunuyor. Takım oyuncuları bu rollerin dışına çıktığında oyun zorlaşacak ve büyük ihtimalle başarısız olacaklardır. Null Sector omnicleri yığılmaya başladıkça her oyuncunun kendini rolünü oynaması oldukça önemlidir.

Bu demek oluyor ki; Reinhardt her zaman rakiplerinin üzerine Charge kullanmamalı veya çekicini etrafa savurmamalıdır. Tracer her zaman rakiplerinin arkasında veya içinde dolaşmamalıdır. İşin aslı Tracer, Mercy ve Torbjörn oldukça kırılgan kahramanlar ve Reinhardt’ın kalkanına ihtiyaç duyuyorlar. Kalkanın bir diğer güzel tarafı ise Torbjörn’ün taretini koruyarak rakiplere sürekli hasar verilebilmesini sağlamasıdır. Taretin canını indirdiği rakipleri Tracer ve Torbjörn kolayca indirecektir. Torbjörn’ün dikkat etmesi gereken bir diğer konu ise takım arkadaşlarını sürekli kontrol etmek ve armorsuz kalmamalarını sağlamaktır.

Oyun içerisinde Mercy takım arkadaşlarına can verebildiği gibi rakiplerine hasar da verebilir. Ve bu gerçekten oldukça etkilidir. Ama Mercy’nin bu iki rol arasında dengeyi iyi bulması gerekiyor. Yoksa takım arkadaşları zor durumda kalabilir. Takım arkadaşlarının can barlarının her zaman üst seviyede tutmak Mercy’nin asıl görevidir ve bu durum değiştiğinde görevine yeteri kadar dikkat etmiyor demektir. Bu bütün takımı riske sokar.

Son olarak Tracer’ı normal maçlardan biraz daha farklı oynamanız gerekiyor. Daha fazla takımla birlikte kalmalı ve riskli durumlara olabildiğince az girmelisiniz. Takımınızdan uzak bir yerde ölürseniz sizi kaldırması gereken arkadaşlarınızı ve oyunu riske sokarsınız.

Resurrect Etkili Ama Teklikeli de. Dikkatli Olun!

uprising mercy

Mercy’nin takım arkadaşlarını yeniden canlandırması oyun içerisinde oldukça etkili ama bir o kadar da tehlikelidir. Bir takım arkadaşınızı kaldırmak için çatışmanın içine girmek zorunda olduğunuzu unutmayın. Panik yaparsanız oyunun kaybedilmesine sebep olabilirsiniz. Olabildiğince Reinhardt kalkanının arkasında kalmaya özen gösterin. Unutmayın takım arkadaşlarınızı kaldırmanız gerekiyor ama bunun için acele etmeyin.  Takım halinde hareket edin ve dikkatli olun. Arkadaşınızı kaldırmak için süreniz var.

Eğer ölmek üzereyseniz biraz daha az riskli bir bölgeye ulaşmaya çalışın. Biliyorum söylemesi yapmasından kolay ama bazen canınız azaldığında geri çekilmek savaşmaktan daha iyidir. Eğer Mercy oyuncunuz pozisyonunu aldıysa ve ölecekseniz bir arada ölmeye dikkat edin ki Resurrect ile hepinizi tekrar hayata döndürebilsin. Hayatta kalmanın püf noktalarından biri de düşmanlarınızın ne zaman ve nasıl üzerinize geleceğini bilmektir. Alıştırma yaparak kısa bir süre içinde öğrenebilir ve ezberleyebilirsiniz.

Düşmanları Tanımak Önemlidir.

uprising enemy

Üzerinize gelen her düşmanı tanımalısınız. En çok karşılaşacağınız düşmanlar insansı makinelerdir ve öldürmesi kolaydır. Can değerleri düşüktür, kafalarına hedef almanız halinde kolayca öleceklerdir. Slicer’lar, köpek benzeri omnicler, kahramanları göz ardı eder ve payload’a odaklanırlar. Bu durum onları görmezden gelmenizi kolaylaştırır ama yapmayın. Payload’ın canı önemlidir ve sıfırlandığında oyunu kaybedersiniz. 

Detonator’lar payload’a yaklaştıklarında patlayan büyük toplardır. Bu oldukça korkutucu ve oyuncular diğer düşmanları gözardı ederek ona odaklanıyorlar. Bu aslında güzel bir taktik ama en iyisi değil. Reinhardt’ın gözü topun üzerinde olmalı ama diğer üyeler görmezden gelebilirler. Detonator payload’a yaklaştığında ve patlamaya başladığında Reinhardt Charge kullanarak payload’dan uzaklaştırabilir. Kendilerini yok edecek ve sizin ekstra bir şey yapmanız gerekmeyecektir.

Kalkan arkasından eş zamanlı farkı doğrultulara 3 roket fırlatan düşmanlarınızın en korkulu düşmanı Tracer’dır. Kalkanların arkasına sarkarak kolayca hasar verebilir ve kalkanını indirmesine sebep olabilirler. Aynı şekilde Bastion’lara karşı da Tracer oldukça etkilidir ama aynı zamanda kırılgan olduğundan bu plan geri de tepebilir. Bastion’a karşı bir diğer plan ise Reinhardt Charge’larıdır. 

OR-14 birimleri, şimdiki zamanda Orisa’ya evrilecekler, oyunun son bosslarıdır. Kalkanlarının olması ve yüksek miktardaki hasarları onları korkutucu birer düşmna çeviriyor. Bu aşamada acele etmemeli ve bir bütün halinde hareket edilmelidir. Rakipleri sırayla almalısınız.

Bu modun bir diğer alternatifi de istediğiniz kahramanı seçebildiğiniz moddur. Aynı görevi yaptığınız modda istediğiniz kahramanı seçebilir ve oynayabilirsiniz. Bizim size önerimiz Tracer yerine Bastion alarak diğer takım üyelerini korumanız yönündedir. Bastion ile daha yıkıcı bir hasar gücüne ulaşabilirsiniz.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=VPrS2EU7Pxo?ecver=1]

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!