MSI, Intel 14. Nesil İşlemcilerini Sızdırdı: Performans Artışı Şaşırtıcı!

Mobil işlemci sektörünün önde gelen isimlerinden Intel, 14. Nesil masaüstü işlemcilerini yakın bir tarihte piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Ancak beklenen tanıtım öncesinde, işlemcilerin özellikleri ve performans artışı tanıdık bir kaynak olan MSI tarafından sızdırıldı. MSI’nın yanlışlıkla yayınladığı bir eğitim videosu, Intel’in Raptor Lake-S Refresh kod adlı 14. Nesil işlemcilerine dair önemli ayrıntıları gün yüzüne çıkardı.

MSI’nın sızdırdığı bilgilere göre, Intel’in 14. Nesil işlemcileri ortalama olarak 13. Nesil işlemcilere kıyasla yüzde üç daha hızlı olacak. Bu performans artışı pek çok kişinin beklentilerinin altında kalmış gibi görünse de, özellikle Intel Core i7 işlemcinin çoklu iş parçacıklı iş yüklerinde yüzde 17’lik büyük bir performans artışı sağlayacağı haberleri dikkat çekiyor.

MSI’nın paylaştığı videoya göre, yeni işlemciler arasında Core i5-14600K ve Core i9-14900K modellerinin çekirdek sayıları 13. Nesil işlemcilere göre aynı kalacak. Ancak Core i7-14700K modelinde çekirdek sayısında artış yaşanacak. Core i7-14700K, on iki verimlilik çekirdeği ile daha önceki sekiz performans ve sekiz verimlilik çekirdeği kombinasyonuna göre yüzde 17’lik bir performans artışı sağlayacak.

MSI’nın videosu, aynı zamanda Intel’in 14. Nesil işlemcilerinde herhangi bir mimari değişiklik olmadığını, yani işlemcilerin mevcut 13. Nesil yongaları gibi Intel 7 (10nm) süreci üzerine inşa edildiğini ortaya koydu. Bu da mevcut Z690 ve Z790 anakartlarında da çalışabilecekleri anlamına geliyor.

Nesil işlemcilerin ayrıca daha yüksek DDR5 bellek frekanslarına ve L3 önbellek iyileştirmelerine sahip olacağı belirtildi. Intel’in önümüzdeki ay düzenleyeceği Innovation 2023 etkinliğinde 14. Nesil işlemcilerini resmi olarak duyurması bekleniyor. Bu yeni işlemciler, PC oyuncuları arasında AMD’nin en yeni X3D işlemcileriyle kıyaslandığında nasıl bir performans sergileyeceği konusunda merakla bekleniyor.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

satlasco

Samet Atlas Demir (satlasco), Oyun, Teknoloji ve Blockchain yazarı. Sanat dalları, doğa bilimi ve sosyal bilim alanlarında çalışmalar ile hayallerinin ışığında yolculuk yapan, haz ve heyecan duygusunu arşa taşıyabilen uğraşlara ilgi duyan bir Sosyal Girişimci.