MAJ3R: “CS:GO’yu Ciddi Olarak Oynamıyordum”

Temsilcimiz Space Soldiers, Avrupa Minör turnuvasını kazanarak ELEAGUE Majör Elemelerine katılmaya hak kazandı. 12 Ocak’ta başlayacak olan elemeler, Amerika’nın Boston şehrinde gerçekleşecek.

Turnuva sonrası Engin “Maj3r” Küpeli, HLTV.org’a röportaj verdi. Lider olarak doğmadığını ancak Space Soldiers’ın lideri konumuna geldiğini, takıma daha fazla yardımcı olabilmek için ise aim çalışması gerektiğini bir süre önce anladığını belirtti. Fransa sahnesindeki başarılarına göre Space Soldiers ile daha fazla başarı yakalaması ile ilgili gelen yorumada  “CS:GO’ya aslında ciddi bir oyun olarak bakmamış, bu seviyeye geleceğini düşünmemiştim. ” diye yanıt verdi.

Calyx ile konuştuğumuzda bana senin bireysel becerinden bahsetti ve bunu da bizlere bu turnuva ile gösterdin. Ayrıca Buğra senin aim konusunda da ekstra çalışmalara başladığını söyledi. Ne demek istersin bu konu hakkında?

Bence Buğra haklı, bu takıma ilk geldiğim zamanki bireysel performansım çok kötü değildi ancak hedefim biraz daha farklıydı. Takıma ayak uydurmalıydım, takımın temellerini sağlam bir şekilde atmam gerekiyordu ve bundan dolayı aimime odaklanamıyordum. Yapmaya çalıştıklarımı, kurmaya çalıştığım düzeni takım arkadaşlarım da anladı ve öğrendi. Bundan sonra da kendime “Tamamdır şimdi ise aim’ine odaklanman çünkü takıma göre iyi bir seviye değilsin.” dedim.

Böylelikle fazla olmasa da aime zaman ayırmaya başladım. CS 1.6 oynadığım zamanlardaki görevimden farklı bir görev edindiğim için başlarda aimime odaklanmakta zorluk çektim. Sürekli olarak radarı takip etmek, oyunu kurmak adına hareket ettiğim için zor zamanlar yaşadım. Şimdi ise bu sıkıntıyı hallettim ve her şey yoluna girmeye başladı.

OpTiC maçına bakacak olursak CT tarafında iyi liderlik yaptın ancak geri dönmeyi başardılar ve iki uzatmanın sonucunda oyunu kazanabildiniz, bunlar hakkında neler söylemek istersin?

Oyun iki tarafa da sürekli olarak gidip geldiği için mental anlamda çok zor bir haritaydı. Bildiğin gibi online karşılaşmalarda comebacklere izin vermemiz ile ünlüyüz ilk yarıyı 11-4, 10-5 kapatıyoruz sonra kendimize aşırı güveniyoruz ve çok basit hatalar yaparak çıkmaza girebiliyoruz.

Bu haritada da buna benzer bir şey yaşadık ancak maçtan sonra tekrarı izlediğim zaman OpTiC takımının da çok iyi işler yaptığını gördüm. Günün sonunda önceden yaşadığımız tıkanmayı tekrar yaşamadığımız için mutluyum. Belki de önceden yaşadığımız bu durum, en önemli günümüzde bize yardımcı oldu. Önemli olan yenilmek değil, öğrenmek.

Space Soldiers ile Fransa sahnesinde yakaladığın başarılardan daha fazlasını yakaladığını net bir şekilde görebiliyoruz. Bu durum hakkında yorumlarını merak ediyorum. Ne düşünüyorsun? 

Bana kalırsa bu tamamiyle benim oyuna nasıl bakmam, nasıl hazırlanmamla ile ilgili. CS:GO’ya başladığım zaman bu seviyeye geleceğini düşünmemiştim ve geçimimi sağlamak adına iş aramaya başladım. Başlarda CS:GO’yu ciddi olarak oynamıyordum ancak Space Soldiers yönetimi tam zamanlı olarak takımda yer almamı istedi. Tüm zamanımı oyun ayıracak olmam oyunuma daha fazla konstre olmamı sağladı.

Aslında Millenium’da oynamaya başladığımda bir yandan da çalışıyordum. İşimin sabah başlayıp, akşam 8’de bitmesi bana oyuna odaklanmam konusunda zorluk çıkarıyordu. Oyuna bakış açım sadece bir bonus olaraktı, kendi kendime “eğer bir turnuva kazanırsam para da kazanırım” diyordum. Elbette tamamiyle kendimi oyuna verebiliyordum ama oyun içi görevime çalışma zamanı bulamıyordum. Space Soldiers’da ise işler bu şekilde değil. Tam zamanlı olarak oyunuma konsantre olabiliyor, tüm enerjimi verebiliyorum.

SPACE SOLDİERS MAJÖR ELEMERİNDE!

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!