Huawei GPU Turbo Güncellemesinin Dağıtımına Başlıyor!

HUAWEI, akıllı telefonların, özellikle 3D oyunlar gibi yüksek grafik işlem kapasitesi gerektiren uygulamaları çok daha hızlı, stabil ve daha az enerjiyle çalıştırmalarını sağlayacak, tamamen yenilenmiş grafik işlem teknolojisi GPU Turbo güncellemesinin takvimini duyurdu. HUAWEI’nin birçok modeline EMUI güncellemesi olarak gelecek GPU Turbo grafik işlem altyapısı, kullanıcıların cihazlarında çok daha iyi bir grafik performansı deneyimlemelerini sağlayacak.

Günümüzde mobil cihaz pazarı, gelişmiş oyunlar, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik, çok yüksek grafik gücü isteyen uygulamalar için yeterince güçlü GPU üretememe sorunu ile karşı karşıya. Bu sorunu ele alan HUAWEI mühendisleri, daha akıllıca tasarlanmış yazılım altyapıları ile grafik işlem süreçlerinde yaşanan darboğazların ve performans düşüren sistem işlevlerinin daha zekice yönetilmesini sağlayacak bir yol buldular. Yazılımsal ve donanımsal sistem kaynaklarının daha etkin kullanılarak performansın artırılmasını hedefleyen bu yeni grafik işleme altyapısına HUAWEI mühendisleri GPU Turbo adını verdiler.

HUAWEI Mate ve P20 serisi ile güncellemelere başlanacak bu altyapı sayesinde grafik işleme performansı yüzde 60’lara kadar artarken, güç tüketimi ise yüzde 30’lar seviyesinde azalıyor. Bu durum, kullanıcıların oyun veya sanal gerçeklik uygulamalarının kullanım sıklığını da değiştirecek gibi görünüyor, çünkü bu uygulamalar aynı zamanda yüksek güç tüketimleri ile de biliniyor.

GPU Turbo güncellemesinin tarihi, özellikle mobil oyun pazarının hızla yükseldiği bir döneme denk geldiğinden kullanıcılara farklı bir avantaj da sağlıyor. IDC araştırmalarına göre 2017 yılında mobil platformlarda oyunlara yapılan harcama, PC oyunlarına göre 2 kat, oyun konsollarına göre 4 kat daha fazlaydı. Oyun, mobil ve espor alanlarında pazar araştırma şirketi Newzoo’nun raporlarına göre 2017 yılında 108,9 milyar dolarlık dijital oyun pazarının yüzde 42’sini, 46,1 milyar dolarlık ciro ile mobil oyunlar oluşturuyor. Bu rakamlar, mobil oyunların cirosal oranının 2016 yılına göre yüzde 19 arttığını gösteriyor.

Türkiye için GPU Turbo Güncelleme Takvimi

Türkiye için planlanan tarihler olup, değişiklik gösterebilir.

HUAWEI Mate 10 Pro – Eylül 2018
HUAWEI P20 ve P20 Pro – Eylül 2018
HUAWEI Mate 10 Lite – Ekim 2018
HUAWEI P Smart – Ekim 2018
HUAWEI P20 Lite – Ekim 2018
HUAWEI Mate 9  Aralık 2018
HUAWEI P10 ve P10 Plus – Aralık 2018

Mobil oyun performansı haricinde GPU Turbo güncellemesi, HUAWEI cihazlar için yenilikçi bir EMUI deneyimi de sunacak. Performans artışı yalnızca mobil oyunlarda değil, sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik uygulamalarında da hissedilecek. Bu tarz uygulamaların görece daha orta seviye donanıma sahip cihazlarda da rahatlıkla çalıştırılabilecek olması veya donanımsal açıdan daha yüksek seviyeli cihazlarda çok daha üstün performans alınabilecek olması; sanal eğitim sınıfları, sanal e-ticaret, uzaktan tıbbi tanı ve benzeri konuların kullanıcılar açısından çok daha hızlı kabul görmesine neden olabilecek. GPU Turbo güncellemesi, grafiksel olarak zorlayıcı her uygulamaların mümkün olduğunca sorunsuz çalışmasını sağlayacak.

Honor 10 Dünya Çapında 3 Milyondan Fazla Sattı!

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!