Google Stadia Nedir? Google’dan Yeni Bir Çevrimiçi Oyun Platformu Geliyor!

Son Güncelleme Tarihi:

Google Stadia Nedir? Bugün hayatımıza giren Google Stadia devrim yaratacağa benziyor.

Google Stadia nedir?

Stadia; Game Developer Conference 2019’da (GDC) Google tarafından duyurulan ve çevrim içi yayınlanan oyunları tarayıcıdan bağlanarak, sisteminiz ne olursa olsun oynamanızı sağlayan bulut tabanlı bir platform.

Daha önceleri Project Stream adıyla yürütülen, ve yeni adıyla karşımıza çıkan Stadia, bir konsol veya bilgisayar değil. Sistem internet üzerinden, çeşitli platformlardan erişilebilir olacak. Yani internet tarayıcılarından, bilgisayarlardan, akıllı TV’lerden, mobil cihazlardan kullanabileceğiz. Sistemin sahne gösterisinde Google, bir oyunun Chromebook’tan, daha sonra mobilden daha sonra PC’den, anında geçişle kaldığı yerden devam ederek oynanabildiğini gösterdi. devamında ise Ubisoft’tan Assassin’s Creed Odyssey and id Software’den Doom Eternal gibi AAA oyunlar sistemde oynandı.

Project Stream’in yönetim yardımcısı Majd Bakar’ın belirttiğine göre Stadia, oyunları 60 FPS, HDR ve 4K çözünürlüğü destekleyecek şekilde oynatabiliyor. Hatta gelecekte 8K çözünürlük ve 120 FPS ile de oynatabilecek.

Stadia için Kontrolör de geliyor!

Stadia Controller, normal Game Pad’lere benzer şekilde 2 analog joystick, 4’lü ön tuş ve arka R-L tuşlarına sahip. Kontrolör, bulut sistemine Wi-Fi ile bağlanacak. Ayrıca üzerinde Youtube’a bağlanmasını sağlayacak olan “Paylaş” tuşu ile Google asistana bağlanmanızı sağlayacak bir tuş bulunacak.

Sistem, Google’ın Dünya’da 200’den fazla şehir ve bölgede bulunan veri merkezleri tarafından güçlendirilerek, yüz binlerce kilometrede fiber optik kablolarla hızlılığı sağlanacak. Daha önce Playstation ve XBOX’ta çalışmış olan, şimdi ise Project Stream’i yöneten Phil Harrison, şirketin geliştiricilere oyunlarını ekleyebilmeleri için sistemi açacağını belirtti. “Oyuncular Stadia’daki Assassin’s Creed Odyssey gibi oyunları saniyeler içinde oynayabilecekler” dedikten sonra, Youtube’da izlediğiniz Odyssey videolarının yanındaki “Oyna” tuşuna basarak oyuna doğrudan ve hızlıca geçiş yapabileceğimizi gösterdi.

Stadia Geliştirici sayfasına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Oyun dünyasında büyük yankı uyandıran ve sektörün geleceğine yön verecek olan bu sistemin nereye yol alacağını biz de heyecanla bekliyoruz! 🙂

One Punch Man 2. Sezon İçin Yeni Fragman Yayınlandı

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Ahmethan Demir

%25 Oyun, %25 aylaklık, %50 iş.