E-Sporlar Lise Eğitiminin Bir Parçası Oluyor!

Norveç’te bulunan Namdal, Buskerud ve Lundheim liseleri, yerel olarak başarılı elektronik spor takımlarına sahip olmanın yanı sıra bundan sonra konu ile ilgili derslere de müfredatlarında yer vermeye karar verdi.

League of Legends, Dota 2, CS: GO ve Starcraft II oyunlarını merkezinde bulunduracak olan elektronik sporlar dersleri, haftalık 30 saat olan eğitim süresinin hiç de azımsanmayacak 5 saatlik bir kısmını kapsayacak. Normal sınıflardan ayrı olarak oyun odalarında ve sektöre odaklı ekipmanlar eşliğinde verilecek olan derslerde stratejik ve mental oyun yeteneklerinin yanı sıra fiziksel egzersizlere de yer verilecek.

espor oyunları kolaj

Elektronik sporlar endüstrisinin, global olarak yükselen bir değer olduğunu ve geçerliliği gün geçtikçe artan bir profesyonel kariyer imkanı sağladığının altını çizen eğitimciler, oyun odaklı derslerin öğrencilerin okula olan bağlılığını da arttıracağını savunuyor.

İlk etapta 30 öğrenci sınırı ile başlayacak uygulamada, öğrenciler diğer derslerinde olduğu gibi belli aralıklarla sınavlara tabi tutulacak. Senelik bitirme ödevi olarak ise, başarılı bir elektronik spor takımı kurma görevi öğrencilere verilecek. Şimdilik sadece son sınıf öğrencilerinin katılması planlanan elektronik sporlar derslerinin, ilerleyen zaman içerisinde alt sınıflara da yayılması düşünülüyor.

Siz bu uygulama hakkında ne düşünüyorsunuz? Ülkemizde de bilgisayar oyunları ile ilgili derslerin resmi müfredatta yer alması, okul hayatına olan bakışınızı ne kadar değiştirir?

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!