Çizgi Film Değirmeni! Türkiye’de Animasyon Sektöründe Büyük Gelişme!

Çizgi Film Değirmeni açıldı! Hepimizin hayallerini süsleyen, büyürken yanımızda olan çizgi filmlerin Türkiye’de gelişmesi için büyük adımlar atıldı. Çizgi Film Değirmeni, Antalya’nın Kaş İlçesi’nde kaymakamlık tarafınca başlatılan bir proje. Projenin içeriği ise Türkiye’de çizgi film sektörünü geliştirmek ve bunun için çocuklara çizgi film kültürünü öğretmek. Bu proje sayesinde birçok çocuk hayallerini gerçekleştirme fırsatı bulacak.

 

Ufak bir not olarak bu projeye de herkesin desteğini bekliyoruz. Bu yazıyı paylaşarak, daha çok insana duyurarak bile bu güzel projeye tatlı bir desteğiniz olabilir. Tabi ki manga, çizgi roman, kitap gibi bağışta bulunmak veya oraya gidip birebir destek olmak isterseniz de buradaki link ile irtibata geçerek bunları yapabilirsiniz.

 

Çizgi Film Değirmeni Çocuklara Neler Öğretecek?

Türk çizgi film karakterleri üretilerek ve animasyon sektörü ile ilgili bilgilendirmeler yapılarak çocuklara çizgi film kültürü kazandırılması planlanıyor projede. Çocuklara çizgi filmin nasıl yapıldığı uygulamalı olarak anlatılacak. Ünlü çizgi film çizerleri ve yapımcılarının da eğitim vereceği Çizgi Film Değirmeni’nde Türkiye’de ilk kez çizgi film festivali de düzenlenmesi amaçlanıyor. Son zamanlarda ülkemizde büyük gelişmelerin yaşandığı animasyon sektörü böylesine devasa bir adımla umarız daha hızlı ilerleyecek.

 

 

Kaymakamlığın başlattığı projenin koordinatörlüğünü Fatih Küçük (ressam) üstleniyor. Proje, Sahil Kılınçlı Mahallesi’ndeki eski ilkokul binası ve lojmanın restoresiyle hayata geçirildi. 400 metrekarelik kapalı alanda kütüphane, yemekhane, sinema salonu ve çizgi film stüdyosunun yer aldığı Çizgi Film Değirmeni, düzenlenen bir tanıtım etkinliğiyle açıldı. Tanıtıma, Kaymakam Bilgihan Bayar ve kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, eğitimciler ve davetliler katıldı.

 

Açılışta Kimler Neler Dedi?

Proje Koordinatörü ressam Fatih Küçük, “Türkiye’de eksik olan bir alan var, çizgi film alanı. Dünyada çizgi film tarihine baktığımız zaman Türkiye neredeyse yok. O yüzden Türkiye’de bir çizgi film okulu olsun istedik. Kaş Kaymakamlığı ile birlikte bir proje başlattık. Çizgi Film Değirmeni, Türkiye’de çizgi film alanında bireyler yetiştirecek. Türkiye’ye çizgi film kazandıracak” dedi.

 

Kaymakam Bilgihan Bayar, “Proje kapsamında ülke çapından çocukları burada misafir edeceğiz. Onlara çizgi film çizerliğini öğreteceğiz. İçlerinde kabiliyetli olanlar varsa bu alanda uzmanlaşması için yönlendireceğiz. Yakın bir zamanda dünya çapında ünlü çizgi film çizerlerini buraya davet edip, uluslararası bir çizgi film festivalini planlayarak öncelikle ülkemizin adını, bütün dünyada duyurmak istiyoruz. Ülkemizin bu noktadaki eksikliğini giderip, katkıda bulunacağız”  dedi.

 

Shingeki no Kyojin Sözleri – Etkileyici Anime Sözleri

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Beste Dülger

Anime izlemeyi seven bir yazar.