Call of Duty: Modern Warfare 4, Kasım ayında çıkabilir…

Son Güncelleme Tarihi:

Call of Duty: Modern Warfare 3 ve Black Ops 2’den sonra, 2013 yılının son çeyreğinde yeni bir oyun ile gündemi yeniden sarsmayı düşünen Activision,  uzun süren bekleyişler ve dedikodulardan sonra Call of Duty: Modern Warfare 4’ün yayınlanma tarihini kısmen de olsa belirledi. Aslında bu haber oyuncular tarafından büyük bir sürpriz olarak algılansa da, Black Ops 2 den sonra yapılan büyük ölçekli yatırımlar bunun bir sürpriz olmadığını gösterir boyuttaydı.

Yeni oyunun piyasaya sürülmesiyle birlikte, yine daha önce olduğu gibi oyun otoriteleri ve oyuncular tarafından büyük önem arz eden “best-seller listelerinin” ilk sıralarını zorlaması beklenen oyunun, bu konuda başa baş kapışacağı tek rakip şimdilik GTA V gibi gözüküyor. Tabii sadece PC tabanlı değil, özellikle PlayStation 4 ve  Xbox 720’nin piyasaya sürülme ihtimalini göz önünde bulunduran oyuncuların yeni merakı ise oyunun bu konsollara göre çıkacak olan formatları. Bu ayrıntı ile fanlarını şimdiden büyük bir heyecan ve sabırsızlığa sürükleyen Activision, gayet mantıklı bir karar almış. Son jenerasyon bir oyun konsoluyla, her oyununun ortalığı kasıp kavurduğu CoD gibi bir serinin son oyununu oynayabilmek herkes için heyecan verici bir deneyim olacak gibi görünüyor.

GTA V’nin aksine net bir çıkış tarihinin belirlenmemesi ve sadece ay olarak bir belirleme yapılması ise kafalarda soru işaretleri bırakmıyor değil. Oyunun ilk önce neye göre yapılacağı veya ne olacağı tam olarak belli değil, ama buna rağmen üzerine değinilmesi gereken önemli noktalardan biri; 2005 yılında olduğu gibi Xbox 360’ın piyasaya çıkar çıkmaz Call of Duty 2 ile lanse edilmiş olmasıydı, bu sefer de Xbox 720’nin Call of Duty: Modern Warfare 4 ile lanse edilmesi söz konusu.

Etrafta yayılan diğer bir ilginç söylenti ise ön siparişin internet üzerinden yapılacağı oldu. Ön siparişle oyuna başlayan oyuncular daha sonra kendilerine yollanan kodlar ile oyuna devam edebilecek.  Bu fikir şimdilik kulağa hoş gibi gelse de özellikle PSN ve Xbox Live gibi çok oyunculu network sistemlerinde 8 milyondan fazla oyuncuyu ve aynı zamanda oyuna uygun sunucu sayısını hesap edersek bu işin hiçte kolay olmayacağı herkes tarafından kestirilebilir.

Sony’nin yaptığı açıklamalara göre PlayStation 4’ün çıkış tarihi 2013 yıl sonu gibi görünüyor, zaten Microsoft’un yakın zamanda Xbox 720 hakkında bir bilgilendirme yapması an meselesi iken, oyuncuların bir gözü ise E3’te yapılması muhtemel bir lansmanda olacak, bu da demek oluyor ki; Call of Duty: Modern Warfare 4’ün çıkış tarihi, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2013’ün son çeyreğine, yani her iki konsolun da çıkışına denk gelebilir.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!