ASML, Çin Engeline Rağmen Kazancını Yüzde 38 Artırdı

Yarı iletken ve çip üretimi konusunda dünyanın en önemli şirketlerinden biri olan ASML, Çin’in ihracat kısıtlamalarına rağmen önemli bir kâr artışı elde etti.

İkinci çeyrekte gerçekleşen güçlü performansına rağmen, şirket gelecekteki makroekonomik belirsizlikler konusunda ihtiyatlı davranıyor. ASML, dünyanın en gelişmiş çiplerinin üretimi için kritik önem taşıyan pahalı makineleri üretiyor, ancak ABD’nin Çin’e yönelik ihracat kısıtlamalarıyla da karşı karşıya.

Yılın ikinci çeyreğinde ASML, 1,9 milyar avro net kâr elde ederek güçlü bir görünüm sergiledi. Aynı dönemdeki net satışlar 6,8 milyar avro oldu ve satışlarını yüzde 27, kârını da yüzde 37,6 oranında artırmayı başardı. Firma, 2023 genelindeki net satış tahminini yüzde 30 büyüme ile yükselterek güvenilir bir büyüme performansı gösterdi.

ASML, Çin Engeline Rağmen Kazancını Yüzde 38 Artırdı

ASML’nin bu büyümenin kaynağı, bellek yongaları üretmek için kullanılan derin ultraviyole (DUV) litografi makinelerinden elde edilen güçlü gelirlerdir. Bu makineler, akıllı telefonlardan dizüstü bilgisayarlara ve sunuculara kadar çeşitli cihazların üretimine katkıda bulunuyor.

Çin’e yönelik ihracat kontrol önlemleri ve teknoloji savaşları, ASML’nin faaliyetlerini etkileyebilir gibi görünse de, şirketin CEO’su Peter Wennink, önümüzdeki yıl için önemli bir etki beklememekte olduğunu ifade ediyor. Bu durum, ASML’nin güçlü kâr artışı ve büyüme performansını sürdürebilme yolunda önemli bir adım olarak değerlendirilebilir.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

satlasco

Samet Atlas Demir (satlasco), Oyun, Teknoloji ve Blockchain yazarı. Sanat dalları, doğa bilimi ve sosyal bilim alanlarında çalışmalar ile hayallerinin ışığında yolculuk yapan, haz ve heyecan duygusunu arşa taşıyabilen uğraşlara ilgi duyan bir Sosyal Girişimci.