AMD Xbox Series X’in Grafik Kartı Kaynak Kodu Sızdırıldı

AMD resmi bir açıklamada, geçen yıl Aralık ayında bir hackerın şirketin mevcut ve gelecekteki grafik ürünleriyle ilgili test dosyalarına erişebildiğini paylaştı. Bu test dosyalarının veya kaynak kodlarının bazıları çevrim içi olarak sızdırıldı ancak şirket bunları kaldırmak için sıkı bir adım attı. Kaynak kodunu hacklediğini iddia eden kişi bir yayınla konuştu. Hacker, dosyaların Xbox Series X’te mevcut olduğu iddia edilen Arden GPU da dahil olmak üzere AMD’nin yaklaşan ürünleriyle ilgili olduğunu söyledi.

AMD yaptığı açıklamada, bilgisayar korsanının erişebildiği ek dosyaların henüz çevrim içi olarak yayınlanmadığını ve grafik ürünlerinin “rekabet gücünün veya güvenliğinin çekirdeği” olmadığını söylüyor. Şirket, “Devam eden cezai soruşturmanın bir parçası olarak kolluk kuvvetleri ve diğer uzmanlarla yakın bir şekilde çalışıyoruz” diye ekliyor.

AMD açıklamasını yapmadan önce, hacker olduğunu iddia eden bir kişi TorrentFreak ile konuştu ve AMD Navi GPU donanım kaynak kodlarının Kasım 2019’da saldırıya uğramış bir bilgisayardan bulduğunu iddia etti. Bilgisayar korsanı, söz konusu bilgisayarın/sunucunun korumasız olduğunu ve hiçbir şeyle şifrelenmediğini belirtti ve ekledi:

“Kaynak kodu, bazı istismarlar nedeniyle korunmasız bir sunucudan beklenmedik bir şekilde elde edildi. Daha sonra içindeki dosyaları öğrendim. Düzgün bir şekilde korunmadılar ve hatta üzücü olan herhangi bir şeyle şifrelenmemişlerdi.”

Peki sızdırılan şey tam olarak ne?

Çalınan içerikten bahseden bilgisayar korsanı, Navi 10 ve Navi 21 cihazları için kaynak kodlarının yanı sıra Xbox Series X GPU Arden için kaynak içerdiğini açıkladı. Microsoft tarafından yaklaşan konsolda iddia edilen GPU, daha önce çevrim içi sızdırılmış ve Eurogamer tarafından rapor edilmişti.

Bir yandan AMD; çalınan dosyaların rekabet gücüne, güvenliğe veya ürüne zararlı olmadığını belirtti. Öte yandan TorrentFreak, Microsoft’a ait GitHub’a karşı en az iki dijital telif hakkı bildiriminin AMD tarafından yapıldığına dikkat çekiyor. GitHub, çalınan kaynak kodunun barındırıldığı yerdi.

Hacker ayrıca şunları söyledi: “AMD ile bu konuda konuşmadım çünkü hatalarını kabul etmek ve devam etmek yerine beni dava etmeye çalışacaklarından eminim. Öyleyse neden sadece herkese sızdırmıyor?” Bilgisayar korsanı kaynak kodun değerinin 100 milyon dolar olduğunu iddia etti. Kaynak kodu için alıcı yoksa her şeyi sızdırmakla tehdit eden bilgisayar korsanı, dosyaların yalnızca belirli kişilere verilecek şifreleri olacağını belirtti.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!