Overwatch’a Ban ve Pick Sistemi Gelecek Mi?

Overwatch’a Ban ve Pick Sistemi Gelecek Mi?

11
0

Overwatch’un oyun direktörü Jeff Kaplan, harita ve karakter seçiminde, ban ve pick sistemine pek sıcak bakmadıklarını açıkladı. 

Overwatch oyun direktörü Jeff Kaplan, oyuncuların, yasaklama ve seçim sistemine sıcak bakmadıklarını belirtti. 

Hero banlama, League of Legends ve Dota 2 gibi çok oyunculu online oyunlarda bulunan ve strateji berlirlemede oyuna farklı bir karmaşıklık katan bir sistem. Bu sistemde oyuncular, karşı takımın yapacağı yasaklamaları ve seçimleri göz önünde bulundurarak ona göre hareket etmek zorunda kalırlar. Fakat Overwatch, karakter değiştirip rakibin stratejisini ve sinerjisini bozup kendi takımınla bir sinerji oluşturmanıza olanak veren bir oyun olarak bu sistemi kullanıp, oyunun mekaniklerini değiştirmek istemediklerini açıkladı. 

 

Kaplan, verdiği demeçte, “İki çeşit yasaklama sistemi mevcut. Bunlardan birisi heroları hedef alıyor, diğeri ise haritaları. Ben ikisinden de yana değilim.” dedi. Bu açıklama akıllara Kaplan’ın, Kasım 2016’da Blizzard forumlarında Overwatch’ın ban sistemine uygun olmadığını belirtmişti.

Rol seçimi

Blizzard, oyuncuların; tank, destek gibi belirli bir rol ile sıraya girdikten sonra eşleştirmeyle alakalı bir sistemi oyuna getirmeyi tartıştıklarını fakat bunun da oyuna uygun olmadığını belirtti. Bunun ideal olmamasını ise, oyuna 2 tank 2 DPS 2 tank ile başlayıp oyun içerisinde alınan radikal kararlarla 5 DPS 1 destek ile bitirebileceğinizi, bunun oyuna tat katan bir özellik olduğunu dile getirdiler.