10’lu Yasaklama Sistemi Resmen Duyuruldu

10’lu Yasaklama Sistemi Resmen Duyuruldu

19
0

Riot Games, resmi internet sayfası üzerinden yayınlanan bir makale ile 2017 sezonunun başından itibaren profesyonel karşılaşmalarda 10’lu yasaklama sistemine geçeceğini duyurdu.

Yazının tamamını aşağıda okuyabilirsiniz:

NEDEN DAHA FAZLA YASAKLAMA GELİYOR? 

Profesyonel arenada seçim/yasaklama ekranındaki değişiklerin şampiyon çeşitliliğinde ve stratejik oyun anlayışında artışa neden olacağını düşünüyoruz. Daha fazla yasaklama sunmanın şampiyon havuzlarını derinleştireceğine ve Vadi’ye daha fazla şampiyonu getireceğine, bunun da izleyiciler için izlemesi eğlenceli bir seçim ekranına dönüşeceğine inanıyoruz. Buradaki planımız her takıma seçim ekranının ortasında iki adet fazladan yasaklama vererek, uyum sağlayan ve rakibin niyetini doğru yorumlayıp karşı hamle yapan takımları ödüllendirmek.

ORGANİZE OYUN VS SIRALI SEÇİM DÜŞÜNCELERİ 

Seçim/yasaklama sistemine yapılacak geliştirmelerin birçok fayda sağlayacağını düşünüyoruz. Bu değişiklikler normal oyunlardan ziyade profesyonel oyun veya diğer organize edilmiş etkinliklerde kullanılacak. Organize edilmiş oyunlarda düzenli bir grup ile birlikte oynuyorsunuz, rakiplerinizin kim olduğunu ve ne oynadığını biliyorsunuz ve onlara karşı daha önce oynamış bile olabiliyorsunuz. Sıralı seçimde ise tam aksine yeni gruba uyum sağlıyorsunuz ve karşılaşacağınız takımla ilgili önceden bir bilginiz olmuyor. Her iki durumun da ihtiyaçları ve yararları sonuç olarak daha farklı oluyor. 

ORGANİZE OYUN SEÇİM/YASAKLAMASI – NEYE BENZİYOR? 

Şampiyon seçiminin ilk kısmı günümüzdeki ile aynı olacak, iki taraf da üç şampiyon yasaklayacak ve ardından bazı seçimler yapacak. Mavi ilk seçimi yapacak, kırmızı iki tane seçim yapacak, mavi iki defa seçim yapacak, ardından kırmızı son seçimi yapacak. Ardından ikinci yasaklama aşamasına geçilecek, bu aşamada kırmızı taraftan başlamak üzere dönüşümlü olarak ikişer yasaklama daha gelecek. Bu aşamaların ardından son seçim aşamasına gelinecek, kırmızı bir defa seçecek, mavi iki defa ve son olarak kırmızı son şampiyonunu seçecek.

Dünyanın her yerindeki profesyonel ve yarı-profesyonel oyunculara da danıştığımız farklı versiyonların ardından bu versiyonda karar kıldık. Bu değişimin seçim/yasaklama aşamasının süresini arttırmayacağından emin olduk.

PEKİ YA YASAKLAMA KULLANILAN SIRALI SEÇİM OYUNLARINA NE OLACAK? 

Organize oyunlara gelen bu değişikliklerden bir süre sonra, yenilenmiş seçim/yasaklama ekranı sıralı seçim kullanılan oyunlara daha geç gelecek. Bahsettiğimiz farklı durumlardan (tanımadığınız takım arkadaşları, rakibiniz hakkında bilgi sahibi olmamanız) dolayı sıralı seçim için en mantıklı olacak seçim/yasaklama değişikliklerini hâlâ araştırmaktayız. 

10 yasaklamaya geçmenin birçok yararı olacağı aşikâr, bunun sebebi özellikle her oyuncuya bir yasaklama vererek yasaklama aşamasında bir eşitlik şansı tanıması. Yasaklamaların amacı haliyle biraz farklı olacak (belki de rakip takımın seçmeyi sevdiği alışılmadık bir seçimi yasaklamayacaksınız). 

Bu konuda halihazırda aldığımız geribildirimlere göre ‘Oyna’ butonuna basmak ve gerçekten oyuna girmek arasında geçen zaman çok uzun hissettirebiliyor. Bu yüzden oyuna girmek için gereken zaman, sıralı seçim oyunları için endişelendiğimiz bir başka önemli konu. Aralarında şampiyon seçimindeki zamanın azaltılması olan bazı seçenekler de bunun sonucu olarak odaklandığımız şeylerden biri.   

2017’nin başlarında sıralı seçimlerdeki seçim/yasaklama değişiklikleri hakkındaki düşüncelerimizi daha fazla dile getirebileceğiz. Bu arada, eğer sıralı seçim veya profesyonel arenadaki seçim/yasaklama hakkında herhangi bir fikriniz var, lütfen bize haber verin!

 

 

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!