Zula Steam’den Kaldırıldı!

Türk yapımı FPS oyunu Zula, Steam’den kaldırıldı.

Olayın başlangıcı geliştiricilerin 22 Kasım 2016’da Hep Destek Tam Destek sloganıyla Steam üzerinden bir etkinlik düzenlemiş ve olumlu yorum yapan oyuncularına özel silahlar hediye etmeye başlamıştı. Yapılan bu etkinlik oyun dünyasında sert bir şekilde eleştirilmiş hatta konu reddit’e kadar taşınmıştı. Valve’ın bu konuya bakışı ise çok net oldu. Geliştiriciler ile yaptıkları sözleşmede kullanıcı yorumlarını manipüle edecek davranışlara izin vermeyeceğini ifade ediyordu. Zula’nın geliştirici ekibinin yaptığı etkinlik ise tam olarak bu tanıma uyuyor. Sonuç olarak Valve sözleşmesini iptal ettiği Zula’yı Steam’den kaldırdı.

Zula geliştiricilerinin konuyla ilgili açıklaması ise şu şekilde:

“Güncel yeni açıklama (Temmuz 2017) :

Gelen uyarılar nedeniyle 22 Kasım 2016 tarihli olan Steam yorum destek etkinliğimiz kısa bir süre içerisinde müdahale edilip 2016 Aralık ayında iptal edilmiştir.

Bu kadar eski ve iptal edilmiş bir etkinliğin Zula ile ilgili gönderdiğimiz onlarca basın bülteninin hiçbirini yayınlamadığı halde bu konuyu sistemli ve organize bir şekilde oyunu kapattırmak isteği ve amacını da yazılarında belirterek haber yapmalarını son derece art niyetli buluyoruz.

Özellikle gelişmekte olan oyun sektörüne sahip ülkemiz gibi bölgelerde medya mecralarının, geliştiricilerin hataları ve eksiklerini zamanında ve yapıcı bir şekilde paylaşmalarını ve en azından aynı efor ve gayretle aynı geliştiricinin başarı ve pozitif haberlerini de paylaşmalarını, duyurmalarını temenni ediyoruz. Bu şekilde lokal geliştiricilerin de uluslararası devlere karşı sahip oldukları dezavantajlara rağmen var olmaları ve başarılı olmaları yolunda en azından zarar vermemiş olunacaktır.”

Steam üzerinden kaldırılan oyunu buradan ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

 

HALF LİFE’A GELEN GÜNCELLEME HL3’ÜN HABERCİSİ Mİ?

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!