Yeni Steam Güncellemesi Sohbete Yeni Soluk Getiriyor

Artık Valve’nin bel kemiği olan Steam, yeni bir güncellemeyle karşımıza çıktı. Aslında beta sürecinde bir süredir test aşamasında bu yeni Steam güncellemesi artık resmi olarak kullanımımıza sunuldu. Genel olarak sohbet kalitesini ve arkadaş listesi yönetimini geliştirmeye yönelik olan yeni Steam güncellemesine biraz daha yakından bakalım.

Bu yeni Steam güncellemesi ne içeriyor?

Öncelikle kolay olan sağ üst taraftan başlayalım. Burada yeni olan bir megafon butonu görüyorsunuz ki bu direkt olarak sizi Steam’in blog sayfasına gönderiyor. Haber ve güncellemelerden daha kolay haberdar olmamız için yapılmış güzel bir küçük dokunuş olmuş. Ayrıca bir küçük dokunuş da hemen hesap isminizin yanında yer alan, geniş ekrana geçme butonu.

Daha detaylı bir arkadaş listesi

İlk göze çarpan özelliği “favoriler”. Artık en çok konuştuğunuz arkadaşlarını en üst sekmedeki favoriler kısmına çekip istediğiniz zaman rahat erişim sağlayabileceksiniz ki bizce en iyi özelliği de bu. Bazen mesaj göndermek istediğimiz arkadaşı ararken fazlasıyla uğraşabiliyorduk. İsmini ya da fotoğrafını değiştirince zor zamanlar yaşanıyordu ama bundan sonra ismini değiştirmesi de bir sorun olmayacak. Çünkü önceden belirlediğimiz takma adlar kişinin yanında parantez içinde görünüyordu, şimdi ise belirlediğimiz takma ad o kişinin ismi olarak gözükürken oyuncunun asıl kullanıcı adı parantez içinde olacak.

Steam - Arkadaş Listesi

Steam – Arkadaş Listesi

Bir diğer özellik ise oyunda olanlar, oyuna göre gruplanacaklar. Belli başlı oyunları oynayanlar ayrı ayrı gruplanırken geri kalan oyunları oynayanlar diğer sekmesinde görülecek. Mesela CS: GO oynayanlar bir yerde, DOTA 2 oynayanlar bir yerde, bunlar gibi bir grupta toplanamayan oyunları oynayanlar da bir yerde olacaklar. Ayrıca kimin oynadığı oyunun neresinde olduğu hemen altında görülen küçük bilgilerden takip edilebilecek ki buna da örnek vermek gerekirse. PUBG oynayan bir arkadaşınız ana menüde ise bunu göreceksiniz. Kısacası “Oyundayım abi ya, yoksa biliyosun.” diyen bir arkadaşınız varsa da istenmediğinizi anlayacaksınız.

Steam - Sohbet Güncellemesi

Steam – Sohbet Güncellemesi

Devam ettiğimizde yine bir gruplama özelliği görüyoruz ki o da kimlerin beraber oynadığına dair bir özellik. Artık kim kiminle oynuyor bunu da görebileceğiz. Eğer arkadaş listenizde bulunmayan biriyle birlikte ise “şu kadar kişiyle daha oynuyor” şeklinde göreceksiniz.

Yeni Steam güncellemesi ile gelen belki de en kullanışlı özellik ise grup açabilmeniz olacak. Bu özellik belki de ileriki zamanlarda Discord’a olan bağlılığımızı da kırabilir. Arkadaşlarınızla yazılı ve sesli sohbet imkanı sunan bu özellik bakalım ne kadar çok tercih edilecek, bekleyip göreceğiz.

Bunların dışında arkadaşlarınızla yazışırken sohbete bir başkasını çekme, gönderdiğiniz medya ögelerini link bazlı değil de sohbete gömülü olarak görme ve steam grubu özelliğinin içerdiği bir takım özellikler de yeni Steam güncellemesi içinde bulanan yeniliklerden. Ayrıca tüm bunları tarayıcı üzerinden yapabilmemiz, Steam bünyesinde bulunmayan oyunlar için de kullanabileceğimiz anlamına geliyor.

Bakalım bu yeni Steam güncellemesi ne kadar çok sevilecek ve kullanılacak önümüzdeki günlerde daha net bir şekilde göreceğiz. Hala bir Steam hesabınız yok ise buradan bir hesap oluşturabilir ve Steam’i bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

Kafa Topu 2 Dünya Kupası’nda Neler Oldu?

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Furkan Necati Ürkmez

Oyun evreninde kendini kaybetmiş ama halinden memnun bir 'Gamer'