Xbox Series X Cross-Gen Yeni Konsol Heyecanını Kırıyor

Xbox Series X oyunlarının duyurulduğu Inside Xbox tam bir bir hayal kırıklığıydı. 2020 yılının sonunda çıkması planlanan, oyun sektörünün şimdiye dek gördüğü en güçlü oyun konsolu olan Xbox Series X oyunları ne yazık ki beklentiyi karşılayamadı.

Hem PlayStation 5 hem de Xbox Series X için çıkacak oyunları görmek için bir süredir bekliyoruz. Konsollar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar, oyuncular tarafından sevilmeleri ve tercih edilmelerinin tartışmasız en önemli nedeni oyunlar. Günümüz teknolojisi ve çeşitliliğini de göz önünde bulundurursak bütün oyuncular akıllara durgunluk veren bir şey görmek istiyorlar.
Ama ne yazık ki bu isteğimizin karşılığını Microsoft’tan alamadık. Bunun yerine ‘Xbox Series X Optimize’ rozetleri ve Smart Delivery hakkında çok fazla konuşma ile 13 oyun açıklaması aldık. Oyunların çoğunun çok iyi göründüğü söylenemez ama yine de bir şans verip beklemekte fayda var.

Birazcık Eleştiri

Oyuncuların çoğu, oynadıkları konsolun bir üst modeli çıktığında yeni nesil konsolu almak için bir neden ararlar. Bu çoğunlukla yeni nesil konsola özel olarak çıkacak oyunlar olur, elbette ki grafikler de büyük etken olarak görülebilir. Örneğin PlayStation 3’te oynanan Grand Theft Auto 5 ile PlayStation 4 Pro’da oynananın arasında dağlar kadar fark var. Ama bu fark oyunculara konsollarını yükseltecek kadar heyecanlandırmaz. Bu sebeple de Microsoft’un aslında oyuncuların yararına oluşturduğu çapraz nesil sistemi, oyuncuların Xbox Series X için olan heyecanlarını bir tık kıracağa benziyor.

Teknolojinin artık çığrından çıktığı bir zamanda yaşıyoruz ve biz oyuncular doymuyoruz ne yazık ki. Konsolların ne kadar güçlü olduğunu değil, hangi oyunları o güçte çalıştıracaklarını duymak istiyoruz. Elbette ki çapraz nesil; oyuncular yeni konsollara geçemeseler bile onlara yeni oyunların tadını çıkarmasına izin vermesi açısından oldukça olumlu bir gelişme.
Xbox Series X oyunlarının “bu konsolu almam gerekiyor” demesine neden olacağını umuyorduk oyuncular olarak. Ama ne yazık ki şu ana kadar gördüklerimiz bize bunu söyletmedi. Microsoft, 7 Mayıs’ta büyük bir fırsat kaçırdı ve umarız Temmuz ayında Xbox Games Studios etkinliğinde durumu biraz da olsa toparlar.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!