Xbox One hakkında merak edilenler!

Son Güncelleme Tarihi:

Dün sizlerle Xbox One’ın teknik özelliklerini ve lansmanda anlatılanları paylaşmıştık. Bugün de tanıtım dışında Xbox One hakkında söylenenlere bir göz gezdirelim istedik. Her ne kadar bazıları söylenti de olsa, çoğu bilgi önemli kaynaklardan alınma. Bu nedenle de gerçek olma olasılığı çok yüksek. Xbox One hakkında kafanızda soru işareti kalmamasını istiyorsanız sizi aşağıdaki sorulara alalım.

microsoft-xbox-one

Yeni Xbox önceki cihazın aksesuarlarını destekleyecek mi?

Bir Microsoft çalışanı tarafından yapılan açıklamaya göre, yeni nesil Xbox, Xbox 360’a ait kontrol cihazı ve aksesuarlar ile uyumlu olmayacak. Söylenene göre Xbox One tamamen yeni bir teknoloji ile tasarlandı. Xbox One’ın tüm kullanıcılarına yaşatacağı tecrübelerin sağlam ve anlamlı olması için sadece kendi kontrol cihazları ve aksesuarları Xbox One ile uyumlu olacak.

Xbox One sürekli internet bağlantısına ihtiyaç duyacak mı?

Don Mattrick’in yaptığı açıklamaya göre, sürekli online olma konusunda oyuncuların korkması gereken hiçbir nokta yok. Xbox One her ne kadar cloud tabanlı çalışan bir sisteme sahip olacaksa da, bu durum internet kesildiğinde oyuncuların sıkıntı yaşamasına sebep olmayacak. Oyun kayıtları cloud üzerinde tutulacak ve HDD’ye yüklenen oyunlar sorunsuz bir şekilde oynanabilecek. Xbox One’ın tüm oyunların HDD’ye yüklenmesi zorunluluğu ile birlikte geldiğini düşünürsek, sıkıntılı internet sahipleri de oyunlarına lokal çözümler ile sorunsuz devam edebilecekler. Yine de Xbox One’ın çoğu özelliği internet gerektiriyor, bunu da göz önünde bulundurmak lazım.

xbox-one

Xbox One oyunlarını takas edebilecek miyiz?

Henüz belli olmayan bir komisyon ücreti karşılığında bu mümkün olacak. Herhangi bir oyunu ister kutulu, ister dijital olarak alın, bir oyunu diğer Xbox One kullanıcısına bu ücreti ödeyerek online olarak gönderebileceksiniz.

Xbox One’ın yeni kontrol cihazı ne gibi özelliklere sahip?

Dünkü lansmanda söylenenlere göre yeni kontrol cihazı bu hale gelmeden tam 40 farklı dönüşüm geçirmiş ve yapımcılar en sonunda bu tasarımda karar kılmışlar. Zaten oyuncuların büyük bir kısmı önceki kontrol cihazına da bayılıyordu. Microsoft iyi olan bir şeyi daha da mükemmelleştirmeye çalışmış. 200 farklı prototipin de çöpe atıldığı belirten yapımcılar, bu tasarımın bugüne kadar hazırladıkları en iyi kontrol cihazı olduğunun altını çiziyor.

Peki yeni cihazda göze çarpan şeyler neler? Öncelikle, analoglar daha iyi bir kontrol tecrübesi sağlamak adına yeni bir doku ile kaplanmış, orta bölümde yer alan yön tuşları da daha keskin hatlara sahip. Cihazda yer aldığı düşünülen yeni Impulse Triger’larının oyunda olan bitene göre direnç gösterip titreşim yayacağı tam olarak doğrulanmasa da çeşitli kaynaklar tarafından dile getirilmekte. Arttırılmış pil ömrü ve Wi-Fi bağlantısının yanı sıra, yeni konsol ile kontrol cihazı arasındaki iletişimin Xbox 360’tan 15 kat daha hızlı olacağı da söylenen bilgiler arasında. Göze çarpan bir diğer şey de Xbox Guide tuşunun yukarıya alınarak parlak bir görünüm kazanması.

Xbox-One-official-3-

Tüm bunların dışında dün akşam yapılan Xbox etkinliğinin özetini aşağıdan izleyebilirsiniz:

 

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!