World of Tanks

Son zamanlarda harika bir haber ile karşımıza çıkan World of Tanks, Xbox versiyonunu çıkarttığını duyurmuştu. Xbox Live üzerinden oynayabileceğiniz bu oyun açık söylemem gerekirse konsol kolu ile daha zevkli bir hale gelmiş. Tank deneyimini kontrol kolu ile daha rahat yaşayabiliyorsunuz çünkü ateş etme sistemi ve açılabilir titreşimler daha gerçeklik katmış.

Kontrol olarak daha geliştirilmiş ve rahat olduğunu, optimizasyon olarak ise gerçekten başarılı olduğunu söyleyebilirim. TV boyutuna bağlı olarak daha geniş bir görüş yapısı, özellikle konsolunuz HDMI ile bağlıysa alacağınız görsellik kalitesini anlatmama zaten gerek yok, patlama efektleri bile yeterli.

Oyunun standart yapısından ziyade Xbox ile kendinizi daha bir oyun içerisinde buluyorsunuz. Biraz oyun içeriğinden ve ilginizi cezbedecek şeylerden bahsetmek istiyorum.

Oyunda farklı milletlerden farklı özelliklere sahip tanklar bulunuyor, bunlar Almanya, ABD, İngiliz tankları. Tank türleri kendi aralarında hafif, orta ve ağır zırhlı tanklar olarak 3’e ayrılıyorlar.

  • Hafif zırhlı tanklar öldürmesi daha kolay ancak manevra kabiliyeti olarak daha hızlı ve kıvrak tanklardır. Atış güçleri zayıf ancak atış süresi kısa olduğundan az az ama sık sık hasar veren tank türüdür.
  • Orta zırhlı tanklar zaten adından da anlaşıldığı gibi dengeli bir tank sınıfıdır. Bunlar siz tankınızı ne yönde geliştirmek isterseniz o yönde ölüm makinesi haline gelebilecek esnekliğe sahip tanklardırlar.
  • Ağır zırhlı tanklar ise yavaş ancak ateş ettiği zaman rakibini havaya uçurun, duruma göre rakibi ölmezse bile zırhına aldığı hasardan dolayı ya hareket hızını düşüren yada tank yapısına ağır zarar veren tank türüdür.


Bu 3 tank sınıfı dışında ayrıca Tank Destroyer ve Artillery isimli 2 adet tank türü denebilecek araç daha bulunmakta.

Bunlardan ilki yani Tank Destroyer(tank parçalayıcı) ön zırhı kuvvetli ancak yan ve arka zırh olarak zayıf bir araç. Ön silahları inanılmaz kuvvetli olan bu makine, karşılaştığı bir tankı seri atışları veya yavaş ama ağır saldırısı ile zırhının zayıf noktalarına saldırarak yok edebilir.

İkinci sırada gelen Artillery(topcu) sınıfı tanklar ise çok uzak mesafelere saldırı yapabilir ve saldırıları yukarıdan ateşledikleri güllelerden oluştuğu için direk tankların üst zırhına hasar verir. Bu sınıf aslında tank destroyer sınıfının en büyük rakibidir.

Oyunda ayrıca her tank için Tier denilen seviye sistemi bulunuyor. Elinizdeki tankı geliştirdiğinizde diğer tier tanklara ulaşabiliyorsunuz. Bu da sizi daha yüksek seviye maçlara sokuyor ve kazandığınız ödüller artıyor.

Eğer bir Xbox sahibiyseniz bu inanılmaz tankçılık deneyimini kaçırmayın derim!

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!