VR Headset Satışlarında Artış Gözlemlendi!

Oyun severler sonunda Half Life: Alyx oyununa kavuştu. Nihayetinde bir Half Life oyunu görmenin oyuncularda bıraktığı memnuniyet, oldukça büyük görünüyor. Half Life: Alyx, aslında Half Life 2’de gerçekleşen olayların 5 yıl öncesini ele alıyor. Half Life 2 oyunlarından sempati duyduğumuz Alyx Vance’i yönetiyoruz. İlginç bir hikayeye sahip olmasının yanı sıra, VR oynanışını da oldukça güzel bir şekilde bünyesinde barındıran Half Life: Alyx’in VR platformuna olan ilgiyi arttırdığını söylemek mümkün.

Neredeyse 1 Milyon Kişi, VR Headset Satın Aldı!

Valve, oyunun çıkışıyla beraber artık Half Life: Alyx’in durumunu gözlemlemeye başlamıştı. Oyuncuların bu oyuna ne kadar ilgi duyduğu ve nasıl tepki verdiği büyük önem taşıyor. Çünkü VR tarafında Valve firmasının büyük bir inancı var. Bu nedenle de Half Life: Alyx oyununun VR oynanışı şeklinde çıkış yapması önemli bir karar oldu. Eğer oyunun iyi sonuçları ve geri dönüşleri olursa, Valve ekibi VR platformu üzerinden oyunlarını yayınlamaya devam edecek.

Valve’ın yaptığı gözlemler ise, VR teknolojisinin kullanıcılar arasında popülerliğini arttırdığı yönünde sonuçlar verdi. Steam Survey verilerine göre, %1.91 oranında Steam kullanıcısının Nisan ayı içerisinde VR kullandığı tespit edildi. %1’in altında olan bu oran, Half Life: Alyx’in gün yüzüne çıkmasıyla birlikte %1.2 oranına yakın bir oranda artış gösterdi. Herhangi bir şekilde yüzde yüz bir doğruluktan bahsetmiyoruz, ama Half Life: Alyx gibi bir oyunun çıkışından sonra bu oranın artış göstermesi de oldukça büyük bir önem taşıyor.

Steam Hardware Survey, PC oyuncuları için en geniş opsiyonları kapsayan bilgileri bünyesinde barındırıyor. Ne kadar kullanıcının Linux veya MacOS kullandığının ay bazlı takiplerinin de yapılabildiği bu survey üzerinde, neredeyse 1 milyon kullanıcının ek olarak VR kullandığı tespit edildi. Bu sayılarla birlikte, toplam VR kullanıcı sayısının, Steam üzerinde 2.7 milyon kişiye ulaştığını söylemek mümkün.

Muhtemelen bu oyunla elde edilecek mali başarıdan sonra, Valve cephesinden daha fazla VR oyunu görebiliriz. Özellikle Half Life serisine bir VR prequel oyunu yapmak çok iyi bir strateji gibi gözükmese de Valve’ın VR teknolojisine olan inancının boş olmadığını görmüş olduk.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Caner Özdemir

Bilgisayar mühendisi, yazar, oyuncu ve oyun geliştirici.