Valve’den Yeni Steam Konsolu İması

Her ne kadar Valve; orijinal Steam konsolu ile beklenen başarıyı elde edememiş olsa da yakın zamanda yayınlanan bir patent, şirketin yeni bir versiyon geliştirebileceğini gösteriyor. 2015 yılında piyasaya sürülen, dört yıllık zorlu tecrübesinin sonunda orijinal Steam konsolunun üretimine son verildi ve 2019’un sonunda üretilen konsollar tamamen satılmış oldu. Birçok incelemeden ortalamanın üstünde puan alan bu konsolun yenilikleri ve özelleştirme olanakları ilginç tasarımı ile birlikte bir dezavantaj olarak bulundu.

2020 yılında yayınlanmadan önce 2018’in sonlarında açılan bu yeni versiyonun patenti, Valve News Network’den Tyler McVicker tarafından Twitter’da duyuruldu. Konsolun oldukça dikkat çekici olan tasarımına ek olarak değiştirilebilir bileşenleri ilgi topladı.

Yeni nesil konsol

Xbox Elite’e oldukça benzeyen bu yeni Steam konsolunun değiştirilebilir parçalara sahip olacağına dair patent ayrıntıları, özelleştirilebilir konsol teknolojisini daha da ileriye götürecek gibi görünüyor.

Patent, bizlere, yeni Valve konsolunun “farklı uygulamaların ihtiyaçlarını karşılamak için konsolun yapılandırmasını değiştirmek için kontrollerin dinamik olarak değiştirilmesine” izin vereceğini söylüyor. Bu da demek oluyor ki, oyunun ne istediğine bağlı olarak bir oyuncunun D-pad için bir joystick’i değiştirebilecek, hatta kişisel tercih ve rahatlığa uyacak şekilde daha kısa bir joystick ile değiştirilmesine olanak sağlayacak.

Paylaşılan yeni patente göre, konsolun ön tarafının olduğu gibi arka tarafının da özelleştirilebileceği anlaşılmakta. Yani konsolun bir veya daha fazla kumanda kolu, bir veya daha fazla D-pad’i, bir veya daha fazla izleme padi, bir veya daha fazla düğmesi olmasının yanı sıra“ bir veya daha fazla sökülebilir üst yüzey kontrolü, arka yüzey kontrolü ”de olacak.

Patent ayrıca, kontrol cihazında hangi girişin kullanıldığını tespit etme ve hatta bunu oyuncunun oynadığı platforma iletme özelliğine sahip yazılımdan da bahsediyor. Bu da demek oluyor ki eğer konsolun üzerinde 1 adet joystick ve 1 adet d-pad bulunuyorsa, oyunun platformu oyuncuya 1 adet joystick ve 1 adet d-pad ile oynanabilecek oyunları önerecek.

Bununla birlikte, herhangi bir patent başvurusunda olduğu gibi, Valve’ın ayrıntılı olarak ürünle devam edeceğine dair bir garanti olmadığını belirtmek gerekir. Olsa bile, bu yeni ürünün tasarım çizimlerinde aldığı şekli alacağının garantisi yoktur – üretim gerçekleşirse işler patent başvurusu ve üretim arasında çok değişebilir.

Şu anda Valve yeni bir kontrolör için planlarla ilgili herhangi bir resmi açıklama yapmadı. Önümüzdeki günlerde Valve’den haber bekliyor olacağız.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!