Unepic

Ne kadar ismi Unepic olsa da kendinizi sevmekten alıkoyamayacağınız bir oyun olan bu harika platform oyunu sizi haftalarca ekrana kilitleyebilir. 1980’lerin başında Türkiye de popüler olan FRP tipi oyunları konu alan Unepic o dönemi yakalayamamış oyunculara espirili ve kaliteli bir senaryo ile FRP dünyasını anlatıyor. Eskilerden tutun birçok yeni oyuncununda aşina olduğu Dungeons & Dragons serisinin tutkusunu henüz yaşayamamış ancak küçük bir kısmından da olsa FRP ile ilgili fikir sahibi olmak ve bunu sadece hayal gücü değil görsellikle de süslemek isteyen oyuncular için ideal bir oyun.

unepic-none

 

Oyun konusu olarak bir hayli enteresan, bir grup genç her zaman yaptıkları gibi FRP oynamaktadırlar, oyun sırasında Daniel (yukarıda turuncu kıyafetli olan) adlı kahramanımızın tuvalete gitmesi gerekir. Ancak Daniel geri döndüğünde hiç bir şey eskisi gibi değildir, ne oyun oynadıkları masa, ne zarları nede arkadaşları yerinde yoktur. Kendisini oynadıkları oyundaki orta çağdan kalma bir kalenin içinde bulur ve kendi dünyasına dönmenin yollarını aramaya başlar.

unepic013456

Unepic arayüz olarak sade ve anlaşılabilir tasarlanmış, çoğu RPG oyununda olduğu gibi eşyalarımızı koyabildiğimiz bir çantamız, büyü parşömenlerimizi barındıran bir büyü kitabımız, karakter özelliklerimizi gösteren bir karakter sayfamız mevcut.

Oyunda kullanabileceğimiz yüzlerce çeşit eşya var. Kılıç, mızrak, balta, yay ve ok, asa, bıçak gibi bir çok silah. Demir, deri, kumaş, altın, gümüş gibi maddelerden yapılmış olan bir çok da zırh çeşidi var. Unepic oynarken yapılması gereken en önemli şeylerden biri de seviye atladıktan sonra dağıtılması gereken tecrübe puanları. Silah çeşitlerinden büyücülüğe kadar istediğiniz alanda uzmanlaşmanız için karakter sayfanızda bir çok seçenek mevcut.

Unepic’in bir diğer önemli noktası ise zindan odalarının aydınlık ve karanlık dengesi. Oyunun başında bize verilen bir çakmak yardımı ile girdiğimiz odalarda mumları ve duvarlar da asılı olan diğer meşaleleri yakıyoruz. Bu sadece odanın aydınlanmasını ve düşmanların daha net görünmesini sağlamıyor, odadaki bütün ışıkları yaktığınızda anlık bonuslara veya fazladan altına sahip oluyorsunuz.

Birçok farklı eşyadan bahsetmiştik, tabi ki bunlar sadece kuşanıp savaşa gittiğimiz basit eşyalar ile sınırlı değil çeşitli büyüler ve özellikler barındıran malzemeler de oyuna eklenmiş ancak bunlara sahip olmanın bedeli biraz zorlayıcı. Sırf öldüğünüzde çalan o enteresan müzik için daha fazla hazırlık olmak istiyeceğiniz, zaman zaman sinirlerinizi zorlayacak derecede, zaman zaman ise büyük zevk alarak bir sonrakini dört gözle bekleyeceğiniz boss savaşları ile eğlencenizi kat kat arttıran bir oyun. Zorlayıcı ve ayrıntılı bir macera arayanlar için Unepic tam biçilmiş kaftan diyebiliriz.

[youtube url=”http://www.youtube.com/watch?v=Qr5dCc7_xqM” fs=”1″ hd=”1″]

Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!