Ubisoft, Çocukların Geleceğini Şekillendirmeye Çalışıyor

Ubisoft, Assains Creed, Ghost Recon, Rainbow Six, Far Cry, For Honor gibi milyonlar satan dev projelerin üreticisi olsa da, henüz daha bu oyunları oynayabilecek yaşa erişememiş çocuklar için eğitici ve öğretici iki yeni proje üzerinde çalışıyor.

Ubisoft, Çocukların Geleceğini Şekillendirmeye Çalışıyor

Ülkemizde de olduğu gibi dünya genelinde de video oyunları ile alakalı oldukça önyargı ve hurafe mevcut. Ana haber bültenlerinde de ara sıra şahit olduğumuz, video oyunlarının sebep olduğu iddia edilen davranış bozuklukları ve psikolojik rahatsızlıklar gibi kanıtsız suçlamalar, video oyunları hakkında bilgi sahibi olmayan insanların özellikle de video oyunları oynayan çocukların ebeveynlerinin önyargı sahibi olmasına sebep olmakta. Bu durumun böyle olmadığını anlatmak üzere bir çok çalışma gerçekleştirilse de, dünya genelinde de hakim olan bu önyargı halen daha yıkılabilmiş değil. Dijital oyun sektörünün önde gelen isimlerinden Ubisoft bu önyargıyı bir nebze yıkabilecek iki yeni projesini duyurdu.

Ebeveynlerin çocukları için isteyebilecekleri en temel şeylerden biri eğitim. Teknolojinin bu kadar yaygın olduğu bir çağda, ebeveynler ne kadar uzak tutmaya çalışsa da, çocukları eninde sonunda bir yerden dahil oluyorlar. Eskisi gibi sıradan oyuncak arabalar ve peluş oyuncaklar gibi çocukların ilgisini çekebilecek şeyler, yerini tablet, telefon ve bilgisayarlara bıraktı. Bu vakitten sonra ise ebeveynlerin çocukları için isteyebilecekleri en temel şeylerden biri olmaya devam eden eğitimde mecburen çocukların ilgisini çekebilecek şeylere entegre olması gerekliydi. Video oyunlarına olan böylesi bir önyargının, hiç alakası olmayan insanlara bile bulaşması başarılmışken bu ve benzeri projelerin gerekliliği mecbur oldu. Çocukların, öğretici videoları izlemesinin yanı sıra çocukların daha çok ilgisini çekebileceğini düşündüğüm ve kendilerinin de bir şeyleri kontrol edebileceği eğitici video oyunlarının oynanmasının gerektiğini düşünmekteyim. Ubisoft firmasının geliştirmekte olduğu eğitici ve öğretici oyunlara bir göz atalım…

Temel Kodlama Eğitimi Diyebileceğimiz Eğitici ve Ücretsiz Oyun: Rabbids

Ubisoft Rabbids

Ubisoft’un geliştirdiği ilk proje, çocuklara kodlamayı öğretmeyi amaçlayan Rabbids. Oyun doğru yön ve sıralamada hareket etmeyi temel alan basit ama eğlenceli bulmacalardan oluşmaktadır. Tüm bunlardan iyisi de, Rabbids’in yakın bir tarihte ücretsiz olarak yayınlanacak olması.

Ekosistem ve Gıda Zinciri Temalı Hoş Bir Proje: Project Oikos

Ubisoft Project Oikos

Ubisoft’un ikinici projesi ise, henüz daha 6 aydır geliştirilmekte olan Project Oikos. Project Oikos, şuan için geliştirilmeye devam edilen ve proje isminin netleşmediği bir prototip olduğunu söyleyebiliriz. Project Oikos, iki farklı oyuncunun 4 farklı tür canlıdan (zambak, balık, solucan, kuş) seçtiği birer canlıyı kontrol ettiği bir oyundur. Oyuncuların kontrol ettiği canlıların, birlikte diğer tür canlıları yiyerek beslenmesi, çoğalması ve popülasyonu dengede tutması gerekmektedir. Oikos, ekosistem ve gıda zincirleri hakkında uygulamalı eğitim olarak görülebilmesinin yanı sıra, birlikte çalışmanın ve iletişim kurmanın sorunları hakkında da bir tecrübe kaynağı olarak görülebilir. Oikos, sadece çocuklar için geliştirilmemiş gibi duruyor çünkü benim bile ilgilimi çekti. Oyunun tümüyle çocukların ilgisini çekebileceğini düşünüyorum, özellikle de görsellik açısından ilgi çekici olduğunu söyleyebilirim. Ubisoft, Oikos için herhangi bir şey söylemenin oldukça erken olduğunu belirtti, fakat iyi bir eğitim aracı ve güzel bir oyun olacağına inanıyorum.

The Walking Dead karakterleri PUBG Mobile’a geliyor!

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Emir Can Genç

Bilgilerimi, tecrübelerimi ve düşüncelerimi internet okuruyla buluşturmaktan hoşlanıyorum. Her ne kadar yeteneğimin olmadığını düşünsem de hobi amaçlı, ilgilendiğim konular hakkında bir şeyler yazmaya çalışıyorum.