Twitch’e Çin Hükümetinden Büyük Şok!

Espor sektörünün lider yayın platformu Twitch, Çin hükümetinin aldığı karar ile bu ülkede erişime engellendi. Şaşırtan bu karar Çin hükümetinin politikalarından kaynaklanıyor.

Twitch’in Çin’de Yasaklanmasının Ardında Yatan Neden Ne?

Çin hükümeti aldığı kararlar neticesinde Facebook, Twitter, Youtube gibi sitelere erişim yasaklı. Bunların yerine yerel Çin tabanlı sitelerin kullanılması hedeflense de alınan bu kararlar genelde hükümetin politikalarını kapsayan kurallar çerçevesinde oluyor. Daha önce oyun yapımcılarına yönelik yaptırım kararları ile dikkat çeken Çin özellikle Tencent’in başını ağrıtmıştı.

Asya Oyunları Açılış Seremonisi (REUTERS)

Henüz platformun neden yasaklandığına dair resmi ağızlardan bir açıklama gelmemiş olsa da bunun nedeninin Asya Oyunları Espor yayınlarından kaynaklandığı düşünülüyor. Twitch, Asya Oyunları yayınlarında 500 bin civarında Çin kaynaklı izleyici çekti. Lider yayın platformunun bu yükselişi hükümetin gözünden kaçmamış olacak ki sansür politikalarından payını aldı. Çin merkezli Tencent’in yayın platformu Huya’ya rağmen yükselişini sürdüren Twitch bu yükselişinin bedelini yasaklanma ile ödemiş oldu.

Last Summoner ve 7 Güncel Mobil Oyun!

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!