Türkiye’nin Kamu Destekli İlk Oyun Kuluçka Merkezi OGEM Açıldı!

Oyun geliştiricilere yönelik kuluçka merkezi olan Game Factory ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iş birliğiyle Türkiye’nin kamu destekli ilk oyun kuluçka merkezi olan OGEM faaliyete başladı.

Türkiye’nin Kamu Destekli İlk Oyun Kuluçka Merkezi OGEM Açıldı!

Game Factory ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iş birliğiyle kamu destekli ilk oyun kuluçka merkezi OGEM hayata geçti. Oyun stüdyolarının globalde daha çok öne çıkmasını hedefleyen OGEM, aynı zamanda oyun geliştiricilerine pek çok desteği de sunacak. Oyun geliştiricilerinin farklı alanlarda destek bulma konusunda önemli sıkıntılar yaşamasından dolayı OGEM’in hedeflerinden biri de bu sıkıntılara çözüm üretmek olacak. Geliştirici ekiplere gerekli teknik ekipmanlar sağlanacak, ofis desteği sunulacak ve çeşitli alanlarda mentorluk da verilecek. Böylece geliştirici ekipler daha rahat bir şekilde çalışma imkanına sahip olurken önemli bir destek ile yollarına devam etme şansı yakalayacaklar.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanı Ekrem İmamoğlu, girişim kuluçkaları arasında en başarılı firmalardan biri olan Game Factory ile yapılan iş birliğini şu sözlerle değerlendirdi:

“Son birkaç yılda oyun sektörü müthiş bir gelişme gösterdi. Mobil oyunların da etkisiyle adeta kartopu etkisiyle büyüyen sektör, ülkemizde de hızlı bir şekilde gelişmeye başladı. Yerli oyun şirketlerimizin başarıları hepimizi gururlandırdı. Bunun üzerine özellikle genç girişimcilere daha fazla destek olabilmek hedefiyle girişim kuluçkası ve eğitimi alanında en başarılı firmalardan olan Game Factory partnerliğinde İBB Oyun Geliştirme Merkezi OGEM’i kurduk. Burada beklentimiz Türkiye oyun sektöründen daha fazla yıldız, daha fazla unicorn çıkmasına katkıda bulunmak. Gençlerimizin hayallerine bir adım daha yaklaşabilmelerini sağlamak.”

OGEM’in vizyonu hakkında da konuşan Ekrem İmamoğlu, Türkiye’yi oyun sektörünün önemli merkezlerinden biri yapmak istediklerini de söyledi:

“Buradaki ana amacımız Türkiye’yi oyun sektörünün ana merkezlerinden biri yapmak, OGEM bünyesindeki stüdyolara onlarca kapı açabilmek. İstanbul’da başlayan bu yolculuğun ülkemize yayılacağını, Türkiye’de çoğu sektörde olduğu gibi oyun sektörünün gelişmesinde de İstanbul’un lokomotif rol oynayacağını düşünüyoruz.”

Oyun geliştiricilerine özel bir kuluçka merkezi olan Game Factory’nin CEO’su Efe Küçük, oyun sektörüne yapılacak olan desteklerin ve bu alanda yapılacak olan iş birliklerinin önemine değindi:

“Hızlı bir şekilde büyüyen oyun sektöründe kamu ve kamu iştiraklerinin aldığı bölgesel aksiyonlar çok ciddi bir önem taşıyor. Kalkınma ve sektör gelişimi hepimizin konuştuğu ortak konulardan birisi. İBB’nin OGEM için verdiği destek ve vizyonlu iş birliği ile artık Game Factory olarak çok daha fazla girişimciye erişebilecek ve destek verebileceğiz.”

OGEM Bünyesinde Verilecek Olan Destekler

OGEM’e seçilen ekipler, pek çok alanda destek bulma fırsatına sahip olacaklar. Yazılım, tasarım, pazarlama, ekip yönetimi gibi önemli alanlarda destek yakalama şansına sahip olacak olan ekipler; OGEM bünyesinde düzenlenecek olan pek çok etkinlik ve buluşmaya da katılma şansına sahip olacak.

Aynı zamanda ekiplere sektörün tecrübeli isimleri tarafından mentorluk yapılacak ve pek çok özel eğitim verilecek. Funmoth Games, Masomo, Game Factory, Google, WePlay ve Bahçeşehir Üniversitesi gibi oyun sektörünün başarılı kurumları tarafından verilecek olan bu eğitimler ile birlikte ekiplerin pek çok alanda destek görmesi mümkün olacak. Bununla birlikte Game Factory’deki mentorlar ile ihtiyaç duyulan her alanda görüşmeler yapılabilecek ve ekiplerin sorunlarına çözüm üretilmesi sağlanacak.

Oyun geliştiren ekiplerin en sık yaşadığı sorunlardan bazıları da yaptıkları oyunların reklam süreçlerini yönetirken ortaya çıkan sorunlar olduğundan dolayı OGEM bünyesinde bu sorunlara da çözüm üretilecek. Yüksek reklam bütçeleri ayırılarak oyunların yayınlanması süreci gerçekleştirilecek ve geliştirici ekiplerin yaptıkları işlerden para kazanarak ticarileşmesi mümkün olacak. Oyun geliştiren ekiplerin yaşadığı en büyük sorunlardan biri olan oyun yayınlama sürecinde de ekiplere bu yönde destekler verilecek.

OGEM’e başvurular açıldı. Başvuruyu, oyun geliştiren her seviyeden ekip yapabilecek. Bireysel oyun geliştirenler de başvuru yapabilecek ve OGEM bünyesinde yer alan ekiplere katılabilecek. Bu linke tıklayarak OGEM’e başvuru yapabilirsiniz. Bu linke tıklayarak da OGEM hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Oyun geliştiricilere yönelik bir kuluçka merkezi olan ve 2019’un sonundan bugüne kadar 70’den fazla oyun stüdyosuna destek verip 3000’den fazla geliştiriciyi oyun sektörüne kazandıran Game Factory hakkında detaylı bilgi almak için bu linke tıklayabilirsiniz. Game Factory bünyesinde bulunan oyun geliştiricilerine de pek çok alanda destek sağlanıyor. Ücretsiz eğitimler verilip mentorluk desteği sağlanırken ekiplerin oyun yayınlaması ve fonlanması tarafında da destek sağlanıyor.

 

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Caner Özdemir

Bilgisayar mühendisi, yazar, oyuncu ve oyun geliştirici.