Türkiye’nin En Çok Yatırım Alan Sektörü Oyun Sektörü Oldu!

Game Factory ve Startup Centrum tarafından, 2021 yılında Türkiye’de en çok yatırım alan sektörler açıklandı ve en çok yatırım alan sektör, oyun sektörü oldu.

Türkiye’nin En Çok Yatırım Alan Sektörü Oyun Sektörü Oldu!

Yatırım alan oyun girişimlerinin sayısı, geçtiğimiz yıl 54’e yükseldi ve böylece 2021 yılı içerisinde en çok yatırım alan sektör de oyun sektörü oldu. Yapay zeka girişimlerine 46 yatırım yapılırken, veri ve analitik alanına 39 yatırım yapıldı. Finans alanında da 34 tane girişime yatırım yapıldı. Oyun sektöründe en çok yatırım alan girişim sayısı diğer sektörlere göre fazla olsa da teslimat sektörünün lider firmalarından birisi olan Getir, teslimat sektörünü öne taşımayı başardı.

Oyun geliştiricilere özel kuluçka merkezi olan Game Factory, Startup Centrum ile ortak bir rapor yayınladı. Bu rapora göre, geçtiğimiz yıl oyun sektörüne yapılan yatırımların toplamı 266 milyon dolara ulaştı. 2020’de oyun sektörüne yapılan toplam yatırım, 13.1 milyon dolardı. 250 milyon dolar civarında bir yatırım artışı gözlemlendi. Toplamda Türkiye girişim ekosistemine yapılan yatırım, 1.1 milyar dolara ulaştı. 2021 yılında Türkiye’de oyun sektörüne yapılan yatırım sıklığı, haftada bir olarak gözlemlendi.

Bir diğer dikkat çeken detay da, yatırım alan oyun girişimlerinin yaş ortalaması oldu. 22.8 yaş ortalaması ile oldukça genç bir yatırım ortalaması elde edildi. Yatırım alan oyun girişimlerinin yaş ortalamasının düşmesinde ve genç nüfusun kurduğu girişimlerin ilerlemesi için gerekli ortamın oluşturulmasında Game Factory gibi kuluçka merkezlerinin de önemli bir katkısı oldu. Bu girişimlerdeki ortalama çalışan sayısı 4.3 olarak gözlemlendi.

 

“Türkiye’de Oldukça Nitelikli Bir İş Gücü Var”

Game Factory CEO’su Efe Küçük, Türkiye’nin mobil ve blockchain teknolojileri kapsamında oldukça cazip bir ülke olmaya devam edeceğini belirtti:

“Geçtiğimiz yıl 54 tane oyun girişimine yatırım yapıldığını görüyoruz. Bu 54 girişimin 48 tanesi oyun stüdyosu ve bu 48 oyun stüdyosunun 40 tanesi mobil oyun odaklı. 2021 yılı oyun sektörü için yıldız senelerden birisi oldu. 2022 yılında ise en az 2 tane daha oyun stüdyosunun unicorn olmasıyla hem de blockchain dünyasının oyun tarafındaki entegrasyonlarıyla birlikte Türk oyun sektörüne yapılacak yatırımların 400 milyon doların üstüne çıkmasını bekliyorum.”

1 yıl içerisinde 4000’den fazla kişiye ücretsiz eğitim veren Game Factory, pek çok kişiyi oyun sektörüne kazandırdı. Game Factory’nin CEO’su Efe Küçük, Türkiye’nin oldukça nitelikli bir iş gücüne sahip olduğunu belirtti:

“Türk oyun sektörü için 2021’de birçok heyecanlandırıcı gelişme yaşadık ve yaşamaya devam edeceğiz gibi gözüküyor. Game Factory olarak 4000’den fazla kişiyi oyun sektörüne kazandırdık ve tam 36 tane oyun stüdyosunun kurulmasına ön ayak olduk. Bu stüdyolarımızdan 8 tanesi, 2021 yılı içerisinde yatırım almayı başardı. Bu yıl, partnerlerimizle de birlikte çok daha fazla stüdyomuzun yatırım almasına ön ayak olacağız.”

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Caner Özdemir

Bilgisayar mühendisi, yazar, oyuncu ve oyun geliştirici.