TSMC’nin AMD için Geliştirdiği 5nm Nodları Yolda

AMD’nin çip üretim ortağı TSMC’nin, özellikle yeni nesil ürünleri için 5nm nodunun ‘geliştirilmiş’ bir versiyonunu oluşturduğu bildirdi. Ancak bu güncelleme yeni nesil ürünlerden sonra gelecek kartlar için. Yani AMD’nin 5nm işlemcileri ve grafik kartları hala birazcık uzakta.

Chainnews’den @chiakokhua aracılığıyla duyurulan bir haberde, Huawei’nin 5nm ve 7nm üretim siparişlerindeki kesintiyle ilgili olarak, Apple’ın da bu boşluğu doldurması TSMC’yi endişelendiren konulardan biri. Çünkü bu gidişle, 2020 yılının sonunda AMD ve Apple 5nm çiplerin talebi konusunda rekabete girecekler.

Ancak haber şu şekilde devam ediyor: “TSMC’nin, özellikle AMD için, aylık 20.000 adet 23 inçlik iletken tabaka gereksinimi olmayan 5nm’lik geliştirilmiş bir sürümünü geliştirdiği söyleniyor.” Haberin kaynağı bu şekilde olsa da henüz AMD ya da TSMC tarafından bir onay gelmedi, yani bu nodların “sadece” AMD için üretilip üretilmediği konusunda henüz kesin bir bilgi yok.

Ancak TSMC’nin standart 5nm tasarımı ve mevcut 7nm çipleri üzerinde transistör yoğunluğunda 1.84x’lik bir artışa sebep olduğunu iddia ettiği düşünüldüğünde, gelişmiş yeni süreç oldukça dikkat çekici görünüyor. 5nm tasarımının gelişmiş versiyonunun ne olabileceğini veya spesifik süreç söylentisinin gerçekliğinin ne olabileceğini bilmiyoruz, ancak TSMC’nin silikon dokuma planları hakkında hala oldukça fazla ayrıntı var.

Peki neden TSMC?

AMD, sattığı işlemcilerin veya grafik kartlarının hiçbirini kendisi yapmıyor. Yani özellikle silikon dokuma ve çip gibi alanlarda başka şirketlere güvenmek zorunda. Bunun için de, Apple’dan Nvidia’ya herkes için çip yapan, dünyanın en büyük şirketi ve son yıllarda AMD’nin teknolojik dirilişinin anahtarı haline gelen TSMC’ye yani Tayvan Yarı İletken Üretim Şirket’i ile işbirliği içerisinde.

AMD’nin popüler CEO’su Dr.Lisa Su tarafından yıl sonuna kadar vaat edilen yeni AMD Zen 3 işlemcileri, Ryzen 3000 serisi işlemcilerin ve Radeon’un yapımına yardımcı olan 7nm (veya N7) sürecinin geliştirilmiş bir sürümü şeklinde üretiliyor. Radeon 3000 serisi işlemcileri ve 5000 serisi grafik kartlarının başarısı oldukça büyük. Ancak bu başarının TSMC’nin N7P mi yoksa N7+ nodları olup olmadığını yüzde yüz bilmiyoruz.

Bu iki nod arasındaki fark biraz büyük olabilir. Biraz gelişmiş N7P tasarımının ya düz performans açısından yüzde yedi daha fazla sunması ya da yüzde 10 daha az güç kullanması önerilirken, daha gelişmiş N7 + yeni bir tür üretim getirecek (EUV veya Extreme Ultraviolet olarak adlandırılacak) ve Yüzde 15 daha fazla performans veya yüzde 30 daha az güç gerektirecek.

Yine de henüz üzerinde daha fazla yorum yapabilmemiz için çok yeni bir haber bu. Bu sebeple, AMD ve TSMC tarafından gelecek yeni haberleri bizimle birlikte takip edebilirsiniz!

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!