The Awesome Adventures of Captain Spirit İnceleme

Captain Spirit dünyayı kurtarmaya hazır

E3 2018 Microsoft konferansında DONTNOD Entertainment ana karakterin ufak bir çocuk olduğu bir oyun duyurmuştu. The Awesome Adventures of Captain Spirit isimli bu oyun, hikaye ve seçim bazlı yapısından da anlayacağınız üzere Life is Strange evreninde geçmekteydi. Tanıtımdaki şaşırtıcı nokta ise oyunun ücretsiz olup, 26 Haziran gibi yakın bir tarihte çıkacak olmasıydı. Oyun çıkışını yaptı ve ben de geçtiğimiz gün kendisini deneyimleme şansı buldum. Lafı uzatmadan pelerinimizi giyelim ve oyunun incelemesine geçelim.

Baba, oğul, Captain Spirit

Oyunun konusuna sıradan diyebilirim. Ancak bir çocuğun gözünden dünyaya baktığımız için bu sıradanlık farklılaşmaya başlıyor. Ana karakterimiz Chris henüz 8 yaşında. Bir kaç yıl önce annesini kaybetmiş ve babasıyla birlikte yaşıyor. Bunun etkilerini de oyunda gayet iyi bir şekilde görüyoruz. Özellikle Chris’in babası bu durumun ne kadar berbat olduğunu bizlere yansıtıyor. Zaman zaman agresif, oğluna yeteri kadar ilgi göstermeyen bir baba var karşımızda. Eşini kaybetmek kendisini yıkıp geçmiş. Sürekli alkol alıp Chris’e karşı şiddet uygulaması da sonuçlarından biri. Bu yüzden Chris babasıyla çoğu zaman çekinerek konuşuyor. Ancak bunlar babasının onu sevmediğini göstermiyor. Oğluna şefkat ve sevgi gösterdiği zamanlar da var elbette. Yani ben kendime bağırılmasını istemediğim için genelde pozitif eylemleri seçtim belki de o yüzdendir. Hatta benden bira istediğinde bile verdim. Yine de konuşma seçeneklerinde onu kızdırabilecek diyaloglar bulunuyor. Nasıl davranacağınız size kalmış.

Yapılacak harika şeyler listesi

Oyunun giriş kısmından sonra evin içinde ve bahçede istediğimiz gibi dolaşabiliyoruz. Yapılabilecek şeyler oldukça çeşitli. Hatta yapılacak harika şeyler adında bir nevi görev listemiz bile var. Listenin içerdiği harika şeyler ise gerçekten harika. Önceden tasarladığınız kostümü yapmak, bahçede gizlenmiş olan hazineyi bulmak ve Captain Spirit’in baş düşmanı Mantroid ile savaşmak bunlardan bazıları. Özellikle kostümünüzü tamamladıktan sonra giren sinematik oldukça hoş. Yani etkileşim alanımız kısıtlı olsa da içi iyi doldurulmuş bir oyun diyebilirim. Ayrıca Chris bir çocuk olduğu için eylemleri sırasında içinden geçen düşünceler istemsizce tebessüm etmenizi sağlayacak cinsten. Etrafta biraz dolaşıp, oyunun size sunduğu her şeyi yaparsanız oyun ortalama 2 – 3 saat civarı sürmekte. Zaten hikaye tabanlı ücretsiz bir oyundan büyük şeyler beklemek pek doğru olmaz.

Peki Captain Spirit tam olarak kim?

Captain Spirit oyunda Chris’in hayal gücünden çıkan ve kendisini dönüştürdüğü bir süper kahraman. Chris’in annesi vefat etmeden önce karikatürist olduğu için oğluna çizgi roman okuma alışkanlığını aşılamış. Chris’in süper kahraman olma isteğinin buradan geldiği aşikar. Kendisi yaptığı şeyleri genelde Captain Spirit kimliği ile yapıyor. Bazen babasının bile kendisini bu şekilde çağırdığı oluyor. Peki Captain Spirit’in özel bir gücü var mı? Elbette var. Kendisi telekinezi gücüne sahip. Yani düşünce gücü ile nesnelere etki edebiliyor. Ama tabii ki bu da Chris’in hayal gücünden ibaret. Sağ eliyle nesneyi uzaktan kontrol ediyormuş gibi yapsa da sol eli çaktırmadan asıl işi yapıyor. Daha havalı gözükmesi için de kamera o kısmı sonradan göstermekte. Bu özel gücünüzü ise özel bir tuşa basarak gerçekleştiriyorsunuz.

Grafik ve müzik

Oyun önceden de aşina olduğumuz Life is Strange grafiklerine sahip. Motor konusunda ise değişikliğe gidilerek Unreal Engine 4 tercih edilmiş. Büyük ihtimalle Life is Strange 2’de de bu grafikleri göreceğiz. Önceki oyunlarda bulunan bir yerde oturup etrafı farklı açılardan seyretme mekaniği Captain Spirit’de de mevcut. Bu kısımlardaki kamera açıları ise yine harika. Kış atmosferindeki o görüntülerin her karesini ekran görüntüsü almak istedim. Bir de bu sekanslara ortama uygun güzel müzikler dahil olunca hiç bitirmek istemiyorsunuz.

Son değerlendirme

The Awesome Adventures of Captain Spirit bittiğinde içinizde hoş bir çocukluk hissi bırakan ufak bir macera. Sizi bir noktada yakalıyor ve bu ufak maceranın içine çekiyor. Çocuk gibi hissediyor, çocuk gibi oynuyorsunuz. Oyunların sürekli ciddi bir yapıda olduğu, sanki ciddi olmazlarsa kötü olacaklarmış gibi bir görünüm verdikleri dönemde nadir bulunan bir yapım. Eğer ilginizi biraz da olsa çektiyse indirip deneyin. Pişman olacağınızı sanmam. Ayrıca Life is Strange 2’yi bekliyorsanız da bu oyunun Life is Strange 2 için bir ön hazırlık olduğunu belirtmeliyim. Eylül ayında Chris ile tekrar karşılacağız. Bakalım bu sefer nasıl maceralar onu bekleyecek.

Spotify’dan 1 Aylık Ücretsiz Premium

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!