Tencent, Espora 15 Milyar Dolar Yatırım Yapmayı Planlıyor

Çinli internet şirketi Tencent, önümüzdeki beş yıllık süreçte espora yapacakları yatırımın toplam 15 milyar dolar dolaylarında olacağını açıkladı.

Dünyanın en çok oyuncuya sahip ve en popüler oyunlarından League of Legends’ın yapımcısı Riot Games’i bünyesine dahil eden Çin şirketi Tencent, gelişmekte olan espor pazarına yatırımlarını artırmayı planlıyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan yatırım hedefleri açıklaması şok etkisi yarattı. 2022 yılına dek espora yapacakları yatırımın 100 milyar Çin yuanı (yaklaşık 15 milyar dolar) olacağını duyuran şirket, espor’un geleceğinin oldukça parlak olduğunu bir kez daha gösteriyor. Bu yatırımın liglerin kurulması, turnuvaların düzenlenmesi, yeni yeteneklerin keşfedilip geliştirilmesi için harcanacağını açıklayan firma, espor temalı parklar inşa edileceğini de duyurdu.

  ”Espor, yatırım yapacak şirketler için hala önemli bir gelir kapısına sahip.”

Şirketin genel menajeri Gao Li açıklamasında, kendilerinin bu inanılmaz yatırımlarına rağmen esporun yatırım yapacak şirketler için hala önemli bir gelir kapısına sahip olduğunu belirtti. Gao ayrıca hükümetle ve Çin’in büyük firmalarıyla anlaşmalar yaptıklarını belirtti. Örneğin akıllı telefon üreticisi Vivo, King of Glory oyununun profesyonel ligi için özel bir telefon üretecek.

Utah Üniversitesinden Öncü Hareket : Espor Programı

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!